Etapă ”nebună” în Liga Campionilor!

etapa nebunaEchipa ucraineană Şahtior Doneţk, antrenată de românul Mircea Lucescu, a intrat în istoria Ligii Campionilor. Gruparea din Donețk a devenit echipa cu cele mai multe goluri marcate într-o repriză în Champions League, înregistrând această performanţă la meciul de marți seară, din deplasare, cu BATE Borisov, în Grupa H a competiţiei. Şahtior Doneţk a înscris şase goluri în prima repriză a partidei cu BATE Borisov, prin Alex Teixeira ’11, Luiz Adriano ’27 (penalti), ’36, ’40, ’44 şi Douglas Costa ’35. Tot marţi seară, Bayern Munchen a terminat la scorul de 5-0 prima repriză a meciului din deplasare cu AS Roma, din Grupa E a LC, golurile fiind înscrise de Robben ‘9, ’30, Gotze ’23, Lewandowski ’23 şi T. Muller ’35 (penalti). Rezultate înregistrate în jocurile disputate marți seară, în etapa a III-a a Ligii Campionilor: Grupa E: ŢSKA Moscova – Manchester City 2-2, AS Roma – Bayern Munchen 1-7; Grupa F: APOEL Nicosia – Paris Saint-Germain 0-1, FC Barcelona – Ajax Amsterdam 3-1; Grupa G: Schalke 04 – Sporting Lisabona 4-3, Chelsea Londra – NK Maribor 6-0; Grupa H: BATE Borisov – Şahtior Doneţk 0-7, FC Porto – Athletic Bilbao 2-1.