Evoluții bune pentru ”stranieri” în Europa League

fotbalMai mulţi jucători români au evoluat pentru echipele lor de club, în meciurile din etapa a treia a grupelor Europa League. În Grupa A, la meciul dintre Borussia Mönchengladbach şi Apollon Limassol (5-0), mijlocaşul Nicolae Grigore a intrat pe teren în minutul 50 la formaţia cirpriotă. Acesta a rămas pe teren doar un sfert de oră pentru deoarece connaţionalul său, Ioan Andone, aflat la debut pe banca ciprioţilor, l-a înlocuit.  În Grupa C, la partida dintre Tottenham Hotspur şi Asteras Tripolis (5-1) fundaşul Vlad Chiricheş a fost rezervă la gruparea engleză şi n-a intrat pe teren. În schimb, Dorin Goian, accidentat, nu a fost în lotul pentru acest meci la Asteras. În Grupa F, Dnepr Dnepropetrovsk a pierdut, scor 0-1, partida cu FK Qarabag (Azerbaidjan). Pe teren, nu s-a aflat fundaşul Alexandru Vlad, care nu a fost convocat pentru acest meci la Dnepr. Partida din Grupa K dintre PAOK Salonic (Grecia) şi AC Fiorentina (Italia), încheiată cu victoria oaspeţilor, cu scorul de 1-0, a avut doi români pe teren.  Fundaşul lateral stânga Răzvan Raţ a jucat 90 de minute pentru PAOK, iar portarul Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la AC Fiorentina. Raţ a primit şi un cartonaş galben în minutul 35.