Raul Rusescu, eroul meciului cu Rio Ave

Raul Rusescu, eroul meciului cu Rio AvePloaia ce s-a abătut în ziua meciului Stelei cu Rio Ave din grupa J a Europa League părea să alimenteze ”debitul” oaspeților, o echipă cu apetit ofensiv dovedit în primele minute ale partidei, când a dat emoții în câteva rânduri suporterilor – prea puțini! – veniți în tribunele Arenei Naționale. Rusescu deschide scorul și aduce bucuria în tribune în minutul 17 când reia cu capul din 6 metri centrarea de pe stânga a lui Latovlevici. Lusitanii răspund rapid cu acțiuni incisive construite de Ukra și irosite de Diego Lopes, Esmael și Tarantini, în timp ce de partea cealaltă Keșeru și Rusescu îl încearcă pe Cassio, care scapă cu fața curată până în ultimul minut al primei reprize. Din partea stângă, triunghiul Sânmărtean – Latovlevici – Rusescu îl aduce pe ultimul undeva la 30 de metri de poarta portughezilor, iar ”Raul de Ghencea” inventează un șut în cros ce îl învinge pe experimentatul Cassio și Steaua încheie cu un avantaj extraordinar după 45 de minute în care ocaziile au fost echilibrate. Repriza secundă debutează cu un gol splendid al lui Del Valle, un șut din 22 de metri trimis ca din tun direct in vinclul porții lui Arlauskis, fără a-i lăsa speranțe goalkeeper-ului stelist. Elevii lui Gâlcă nu acuză șocul și câteva minute mai târziu Keșeru ratează din 6 metri, reluarea sa a unei centrări de pe partea stângă trimisă de Tănase trecând peste poartă. Minutul 58 aduce o nouă mare ocazie la care ”sfântul Arla” salvează Steaua cu un plonjon miraculos la șutul din interiorul careului al lui Del Valle. Sânmărtean arată că poate să alerge în minutul 60 la fel ca în primul minut și în minutul 77 ratează de puțin ținta la o lovitură liberă de la 25 de metri de poartă. Nou intratul Bressan a fost la mustață de a aduce egalarea în minutul 85 tot dintr-o lovitură liberă ce a trecut razant cu vinclul din stânga porții lui Arlauskis. Steaua trăiește periculos ultimele minute, însă a avut maturitatea și resursele de a încheia cu o super-fază cu o dublă bară la șutul lui Stanciu în ultimele secunde ale partidei. Se încheie Steaua – Rio Ave 2-1 (2-0), o partidă în care ultima clasată în grupă a dat o replică puternică Stelei și anunță un retur de foc peste două săptămâni la malul Atlanticului. Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Arlauskis – Rîpă, Papp, Szukala, Latovlevici – Prepeliţă, Sînmărtean (min. 90 Filip) – Popa (min. 66 Breeveld), Rusescu (min. 69 Stanciu), Tănase – Keşeru; Rio Ave (antrenor Pedro Martins): Cassio – Lopes, Marcelo, Gouano, Pinto – Wakaso, Tarantini – Lopes – Ukra (min. 70 Boateng), Goncavales (min. 75 Koka), Del Valle (min. 81 Bressan)În celălalt meci al grupei, Aarlborg a ”demontat” Dinamo Kiev cu 3-0 (2-0).