Cu spatele la zid: Oltchim Rm. Vâlcea – Gyor 22-24 (10-14)

oltchim - gyor 22-24Campioana Oltchim a pierdut, sâmbătă, pe teren propriu, manşa tur a semifinalei Ligii Campionilor cu formaţia maghiară Gyor, scor 22-24 (10-14). Multe speranțe pe hârtie, multe vise de a bate Gyor la peste șase goluri diferență în vederea unui retur liniștit.

Echipa română a pierdut returul de anul trecut la 8 goluri diferență după ce bătuse cu patru avans în România, ce să mai spere acum? Încurajată de peste 5000 de spectatori în Polivalenta din Bucureşti, Oltchim a avut un început de meci extrem de slab şi a avut nevoie de şase minute pentru a marca primul gol. Între timp Gyor perforase de şase ori poarta Paulei Ungureanu, iar dezechibrul din debut avea să apese asupra jucătoarelor lui Jakob Vestergaard pe întreaga durată a partidei. Gyor s-a distanţat la 6-1 în minutul 10, scor neverosimil pentru această fază a competiţiei şi pretenţiile campioanei României de a ajunge în finala competiţiei. Până la jumătatea reprizei Oltchim a mai primit două goluri în superioritate numerică şi a ratat o aruncare de la 7 metri prin Bulatovic, bolta încercată de aceasta nereuşind să o păcălească pe Haraldsen. Abia în minutul 17 Oltchim a legat două goluri la rând, Nechita şi Manea finalizând pe contraatac după recuperări în defensivă. La cabine s-a intrat cu 10-14 după o ratare monumentală a Adinei Meiroşu, care şi-a mai spălat din păcate prin obţinerea unei aruncări de la 7 metri. Oltchim a jucat mai bine în partea secundă, apărare a funcţionat din ce în ce mai bine, iar în atac Katarina Bulatovic şi-a luat în serior rolul de marcatoare. Portăriţa iberică Silvia Navarro a oferit faza meciului la şapte minute de la reluare, când a marcat din poartă în poartă cu un procedeu mai rar întâlnit în handbal. Chiar şi aşa diferenţa nu a coborât la mai puţin de două goluri până aproape de finalul meciului. Oltchim a revenit în cele din urmă la un gol, dar a ratat în două rânduri egalarea. Handbalistele lui Vestergaard s-au încurcat de fiecare dată în propriile scheme şi au lăsat impresia că sunt temătoare la finalizare. Numai în minutul 50 jucătorarele lui Vestergaard au ratat două contraatacuri consecutive, mai întâi prin Jovanovic şi mai apoi prin Managarova, jucătoare care a luat la ţintă bara porţii adverse. De altfel barele s-au dovedit adversare de temut pentru Oltchim, care numai în partea secundă a avut cinci astfel de finalizări nefericite. Returul meciului cu Gyor este programat, joi seara, de la ora 20. În cealaltă seminal (meciul tur): Viborg – Krin Ljubliana 22-24. (sursa: www.onlinesport.ro)