Bronz pentru sportivii români, la World Masters-ul de judo din Rusia

judo de bronzSportivele Andreea Chiţu şi Corina Căprioriu au cucerit sâmbătă medaliile de bronz la World Masters de la Tyumen (Rusia), competiţie cu premii totale de 200.000 de dolari. Andreea Chiţu a obţinut două victorii în grupa B a categoriei 52 de kilograme, în faţa sportivelor Nodoka Tanimoto (Japonia) şi Bundmaa Munkhbaatar (Mongolia), graţie cărora s-a calificat în semifinale. În penultimul act, Chiţu a fost învinsă de Majlinda Kelmendi (Kosovo) şi a intrat în recalificări, pentru medalia de bronz. Andreea Chiţu a învins-o pe finlandeza Jaana Sundberg şi a cucerit medalia de bronz. La categoria 57 de kilograme, Corina Căprioiu a obţinut o victorie în grupa C, cu Jovana Rogici (Serbia), dar apoi a fost învinsă de Anzu Yamamoto (Japonia) şi a intrat şi ea în recalificări. Căprioriu s-a impus în faţa lui Ketleyn Quadros (Brazilia), reuşind să urce şi ea pe cea de-a treia treaptă a podiumului. La World Masters participă cei mai buni 16 judoka din fiecare categorie, conform topului mondial din luna mai. Premii totale sunt de 200.000 de dolari, fiind împărţite astfel: locul I-6.000 dolari, II-4.000, III-câte 2.000, plus două premii speciale, oferite atât în concursul masculin, cât şi în cel feminin, „Ippon of the day” – câte 1000 de dolari.