Petrolul prinde locul de Europa League în ultimul minut!

petrolul - gz 1-1Ultima partidă din acest sezon de la Ploiești a fost un adevărat teatru de război pentru Petrolul și Gaz Metan, un meci terminat cu o mulțime de cartonașe galbene și roșii. Jucătorii s-au luat la bătaie în a doua repriză, partida terminându-se cu doi eliminați la Petrolul și patru eliminați la Mediaș. Bornescu a cedat nervos si, cu un gest canibalic, l-a muscat de brat pe Bawab. Medieșenii nu au fost afectați de atmosfera senzațională a galeriei lupilor galbeni și au început meciul doar cu gândul la victorie. Gazul a presat în primul sfert de oră, Eric fiind principala sursă de pericol în zona careului lui Bornescu. Abia în minutul 19 a venit și prima acțiune amenințătoare de atac a gazdelor, fiind și prima mare ocazie de gol. Bokila a avut o acțiune senzațională, însă șutul lui a întâlnit bara. Tot de bară a fost salvat Pleșca și 10 minute mai târziu, când Mojica și-a trecut în cont o mare ocazie de a înscrie. Până la urmă, scorul a fost deschis surprinzător de oaspeți. Vitinho Medeiros a scăpat singur spre poartă cu două minute înaintea pauzei și l-a învins pe Bornescu, spre disperarea gazdelor. Tensiunea a atins cote maxime în repriza a doua. Frustrarea și-a spus cuvântul, Geraldo Alves primind în doar 10 minute două cartonașe galbene pentru faulturi dure. Tragerile de timp ale oaspeților i-au scos din minți pe petroliști, care au cedat nervos în minutul 64. Taher Bawab, unul dintre jucătorii faultați de Geraldo, a acuzat că nu mai poate continua din cauza accidentării. Bornescu a vrut să-l ridice de pe gazon și l-a îmbrâncit, în câteva secunde totul transformându-se într-o bătaie generală, dupa ce portarul l-a muscat de brat pe Bawab! Bawab și Bornescu au fost eliminați, Cosmin Contra a fost trimis în tribune pentru că a pătruns pe teren, iar jocul a fost întrerupt aproape 10 minute. În tot acest timp, au intervenit în teren și forțele de ordine pentru au restabili liniștea între jucătorii celor două formații. Cu doi jucători eliminați și alți câțiva ”îngălbeniți” ploieștenii au reluat meciul cu speranța că vor reuși golul egalizator, însă atacurile haotice l-au avut la capăt pe portarul găzarilor. Pleșca a reușit câteva intervenții salvatoare și a ținut poarta închisă la marile ocazii ale lui Renan, Hamza sau Guilherme. Echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 91, când Cristi Todea a primit și el cartonaș roșu pentru o intrare dură asupra lui Guilherme.  Când toată lumea credea că nu se mai poate întâmpla nimic, în minutul 103 Sergiu Muth a primit cartonaș roșu pentru un fault în propriul careu și a fost eliminat. Colțescu a dat penalty pentru Petrolul și Hamza a restabilit egalitatea de la 11 metri, dar golul oricum nu contează. Din cauză că Mediașul a avut patru jucători eliminați pierde meciul la masa verde cu 3-0. (sursa: www.onlinesport.ro)