CJ Iași, principalul partener al ”Galei Premiilor Operelor Naționale”

teatruSâmbătă, 8 iunie, la Teatrul Național din Iași va avea loc Gala Premiilor Operelor Naționale. Evenimentul, care se află la prima ediție, este organizat de către Opera Națională Română Iași, Consiliul Județean Iași fiind principalul său partener. „După Gala Premiilor Uniter, Gala Premiilor Operelor Naționale, va fi încă o ocazie în care se va vorbi la superlativ despre Iași în țara noastră și acesta este, cred eu, principalul obiectiv pe care un administrator public ar trebui să îl aibă. În acest an, cu acest eveniment, cu Gala Uniter, cu Festivalul Internațional de Educație și cu viitorul Festival Internațional de Literatură și Traduceri, cel mai mare din Centrul și Estul Europei, vom consacra orașul nostru ca fiind Capitala Culturală a României. Toate acestea sunt organizate pentru a aduce o contribuție cât se poate de consistentă la dosarul de candidatură al Iașului în vederea obținerii titlului de Capitală Culturală Europeană. Îmi exprim regretul că noi, Consiliul Județean, nu putem fi principalii chemați în acest demers, fiind o luptă între municipii, dar investim fonduri din propriul buget pentru ca aura culturală a orașului nostru să crească și să fie consacrată”, a declarat președintele Consiliului Județean (CJ) Iași, Cristian Adomniței. Pentru acest eveniment, Consiliul Județean Iași a alocat suma de 200.000 de lei. Juriul va decerna distincții pentru cel mai bun spectacol, cei mai buni regizori, dirijori, solişti, coregrafi şi balerini. Categoriile vor fi prezentate de regizorul Beatrice Rancea şi de tenorul Cosmin Marcovici, premiile urmând să fie înmânate câștigătorilor de personalităţi în domeniu. (E.M.)