Steaua, evoluție neconvingătoare în meciul cu Rubin Kazan

steaua - rubin 0-0Campionii de la Steaua au avut parte de un meci tare din toate punctele de vedere cu rusii de la Rubin Kazan, sambata dupa-amiaza, in cantonamentul din Austria. Meciul a inceput cu mult inainte de primul fluier al arbitrului, cand rusii au amenintat ca nu se mai prezinta pe teren daca partida va fi televizata. Partida nu a inceput pana ce televiziunea Look TV, cea care urma sa difuzeze meciul in Romania, nu si-a indepartat camerele de luat vederi. In minutul 10 oficialii rusi au intrat pe teren oprind partida dupa ce li s-a parut ca intelegerea nu a fost respectata si ca meciul este televizat. Meciul s-a reluat pentru a fi intrerupt din nou dintr-un motiv tehnic. Steaua a inceput in echipamentul de rezerva si tricourile bleu se confundau pe teren cu cele albe ale adversarilor. S-a trecut astfel la tricourile principale de joc. Nervii au cedat si Alexandru Bourceanu a fost eliminat dupa doua cartonase galbene primite intr-un interval scurt de timp. Bourceanu a fost schimbat cu Prepelita, dar centralul intalnirii nu a permis inlocuirea decat dupa indelungi insistente ale celor doi antrenori. Dupa o prima repriza dominata de Rubin daca tinem cont de raportul ocaziilor de gol, Steaua a inceput mai bine partea secunda si a cautat poarta adversa prin Prepelita si Filip. In minutul 67 portarul de rezerva Cojocaru s-a evidentiat si a aparat o lovitura de la 11 metri la sutul lui Ryazanchev. Steaua a replicat prin Costea, dar acesta nu si-a facut pasii pentru a finaliza decisiv, dupa care Stanciu a sutat pe jos in bratele portarului rus. Pana la final Steaua a mai avut o sansa de a marca prin Parvulescu in urma unui contraatac. Reghecampf a inceput primul amical al verii in urmatoarea formula: Tatarusanu – Georgievski, Chiriches, Szukala, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Popa, Radut, Iancu – Nikolic. In debutul reprizei a doua Reghecampf a trimis in teren echipa: Tatarusanu – Rapa, Gardos, Chiriches, Latovlevici – Prepelita, Filip – Radut, Stanciu, Pirvulescu – Costea. Urmatorul amical al Stelei este cu ungurii de la Videoteon pe 25 iunie.