Andy Murray, primul britanic care câștigă Wimbledonul după o pauză de 77 de ani!

murray 77Andy Murray si-a vazut visul cu ochii, duminica, dupa ce a cucerit titlul la Wimbledon dupa o finala de peste trei ore disputata impotriva liderului mondial Novak Djokovic. Murray a castigat finala cu 6-4, 7-5, 6-4 si obtine astfel a opta victorie din cariera in fata lui Djokovic. Pentru Murray este al doilea titlu de Mare Slem din cariera, dupa ce in 2012 s-a impus la US Open tot dupa o finala cu Djokovic. Fred Perry era ultimul jucator din Marea Britanie castigator in turneul masculin de la Wimbledon. S-a intamplat in 1936, astfel ca Murray devine primul britanic invingator pe iarba londoneza de la Wimbledon in era Open a tenisului. „Ma simt diferit fata de anul trecut. A fost unul dintre cele mai grele momente ale carierei mele atunci (n.r.-infrangerea in fata lui Roger Federer). Nu stiu cum am reusit sa castig acel ultim game in care am ratat trei mingi de meci. Am jucat impotriva lui Novak de foarte multe ori si stim foarte bine sentimentul. Cine pierde isi pune imediat in gand sa castige urmatorul meci”, a spus Murray dupa meci. Intrebat ce-si aminteste din ultimul game, Murray a raspuns: „Nu stiu, nu mai stiu nimic. Nici nu-mi amintesc cat a durat si pe unde eram pe teren” Meciul a inceput tare inca de la prima minge pusa in jos si Djokovic a facut fata la nu mai putin de trei mingi de break inainte de a avea 1-0 pe tabela. Murray a rupt echilibrul la urmatorul game pe serviciul sarbului, dar Djokovic si-a luat rapid game-ul inapoi si dupa patru jocuri tabela statea din nou in balanta. Clasicul game sapte i-a revenit lui Murray dupa un maraton, cu numeroase schimbari de situatie in favoarea fiecaruia dintre jucatori, dupa care scotianul s-a distantat la 5-3. Djokovic a ramas in set, dar Murray a inchis primul act in 59 de minute cu 6-4. In setul al doilea sarbul a parut ca preia controlul meciului si s-a distantat la 4-1 la adapostul unui break. Vizibil obosit dupa inclestarea de patru ore si 43 de minute din semifinala cu Juan Martin Del Potro, Djokovic s-a agatat de fiecare minge, a urlat la arbitru dupa o minge data corect in afara terenului si in cele din urma s-a vazut egalat la patru. Murray a fortat in prelungiri si s-a impus in actul secund cu 7-5, trimitandu-l pe Djokovic intr-o pauza fortata la vestiare. Sarbul nu s-a dat batut si, pus cu spatele la zid, a reactionat in setul al treilea, oferind putin din determinarea care l-a facut celebru in tenisul mondial. Condus cu 2-0 la seturi si la game-uri in al treilea, Djokovic a avut puterea sa intoarca scorul in favoarea lui si sa preia initiativa, cu 4-2. Jocul s-a incins si Murray nu a renuntat la lupta revenind puternic din urma, dupa ce lasase garda jos si comisese mai multe erori nefortate decat in tot meciul pana atunci. Break-ul de 5-4 reusit de Murray a ridicat tribunele in picioare, iar game-ul care a urmat a fost unul cat un meci intreg. Murray a castigat rapid primele trei puncte si s-a trezit la 40-0 cu trei mingi de meci. Primul serviciu, care pana atunci functionase la peste 70 de procente, nu i-a mai intrat dintr-o data scotianului si Djokovic a egalat in extremis. A avut chiar si doua sanse de break, dar in final Murray a avut ultimul cuvant si a inchis partida.