România a încheiat Universiada de la Kazan pe locul 30 în clasamentul pe medalii

kazan 30România a încheiat Universiada de vară de la Kazan (Rusia) pe locul 30 în clasamentul pe medalii, cu două de aur şi patru de bronz. Medaliile de aur au fost câştigate de Roxana Bîrcă (atletism, 5.000 m) şi Ştefan Gheorghiţă (lupte libere, cat. 84 kg), iar cele de bronz au fost cucerite de atletele Andreea Ogrăzeanu (100 m şi 200 m), Carmen Toma (triplusalt) şi scrimera Simona Pop (în proba de spadă).  Rusia a dominat categoric întrecerile şi a ocupat primul loc în ierarhie, cu nu mai puţin de 155 de medalii de aur, 75 de argint şi 62 de bronz, urmată de China, 26-29-22, Japonia, 24-28-32, Coreea de Sud, 17-12-12, Belarus, 13-13-14, Ucraina, 12-29-36, SUA, 11-14-15, etc.  România a participat cu o delegaţie de 140 de persoane, dintre care 103 sportivi, la ediţia a 27-a a Universiadei de vară (6-17 iulie) din capitala Republicii autonome Tatarstan, care au concurat la 12 discipline sportive: atletism (feminin+masculin), baschet (m), gimnastică artistică (m), şah (f+m), haltere (f+m), înot (f+m), judo (f+m), scrimă (f+m), tenis de masă (f), rugby în VII (m), sambo (m) şi lupte (f+m). România a trimis cea mai numeroasă delegaţie din istoria participărilor la marea competiţie universitară, cu excepţia Universiadei din 1981 de la Bucureşti.  Delegaţia României, condusă de Claudia Georgescu, directorul Federaţiei Sportului Şcolar Universitar, avea ca obiectiv clasarea între primele 20 de naţiuni în clasamentul pe medalii.  La Universiada de vară din 2011, de la Shenzhen (China), sportivii români au obţinut 16 medalii, 3 de aur, 4 de argint, 9 de bronz, ocupând locul 18 în clasamentul pe naţiuni. În 2009, la Belgrad, România a ocupat doar locul 33 (1-2-1), iar în 2007 la Bangkok s-a clasat pe 30 (1-2-2) etc. Cea mai bună performanţă a României s-a înregistrat la ediţia găzduită de Bucureşti în 1981, când studenţii români au ocupat locul doi în ierarhia pe naţiuni, după Rusia, cu 30 de medalii de aur, 17 de argint şi 20 de bronz.