Nu a fost loc de surpriză: Corona Brașov – Oțelul Galați 0-1 (0-1)

corona- otelul 0-1

Spre deosebire de celelalte trei nou-promovate in Liga 1, Corona Brasov nu a reusit surpriza si a parasit terenul invinsa in prima etapa de Otelul Galati. Disputat pe Stadionul Tineretului din Brasov, meciul dintre Corona si Otelul s-a impus la limita, scor 1-0 prin golul marcat de brazilianul Marquinhos din lovitura de la 11 metri in minutul 73. Penalty-ul a fost dictat la cea mai mare ocazie a oaspetilor. Dupa un corner executat de pe stanga in directia de atac, portarul Marc a respins in fata pana la Costin, acesta a sutat in transversala, iar Olariu l-a lovit cu mingea in cap pe Sarghi. Olariu a primit cartonas rosu direct, iar brazilianul Marquinhos a transformat nu fara emotii, mingea intalnind bara inainte de a intra in poarta. Gazdele de la Corona Brasov au mai pierdut un jucator pana la finalul partidei, Burlacu primind in minutul 87 al doilea galben si implicit pe cel rosu fiind eliminat din joc. Corona Braşov: Marc – Burlacu, Forika, Damian, Canon – Chirciu, Olariu, Stere (R. Stănescu ’58), Vl. Munteanu – I. Coman (Manea ’85), Sg. Buş (Fl. Stângă ’46). Antrenor: Nicolae Manea Oţelul Galaţi: Brăneţ – Antunes, Sîrghi, Sg. Costin, Murgoci – Milea (Filip ’83), Giurgiu, Neagu (Adăscăliţei ’90)- L. Iorga, Marquinhos (Paraschiv ’90+1), Astafei. Antrenor: Ionuţ Badea Cartonaşe galbene: Burlacu ’56, ’89 / Milea ’48, Astafei ’58, Neagu ’86 Cartonaşe roşii: Olariu ’72, Burlacu ’89 Meciul a fost arbitrat de George Găman, ajutat de Valentin Avram şi Iulian Radu. Rezervă a fost Horaţiu Feşnic. La meci au asistat aproximativ 4000 de spectatori, intrarea fiind liberă.