Pandurii au făcut spectacol cu Levadia

pandurii - levadia 4-0Meci incantator reusit de Pandurii Tg.Jiu, joi seara, in mansa retur a turului 2 preliminar al Europa League. Dupa un 0-0 mincinos in tur, gorjenii au facut ordine in retur si s-au impus cu 4-0 (3-0). In runda urmatoare Pandurii va intalni formatia israeliana Hapoel Tel-Aviv. Jucatorii lui Cristi Pustai s-au instalat in jumatatea adversa inca din primul minut si golul lui Matulevicius din minutul 8 i-a descatusat pe gorjeni. Nistor a pasat ideal pentru varful lituanian si acesta l-a invins pe Smisko cu un sut la coltul lung. Deschiderea scorului a dat aripi echipei gorjene care a continuat sa atace si golurile nu intarziat sa mai apara. Eric de Oliveira a iesit la rampa in minutul 36 cu o centrare de manual pentru urcarea pe scurt a lui Erico da Silva si fundasul brazilian a pus capul in sase metri pentru 2-0. Acelasi Eric de Oliveira a centrat decisiv in minutul 39 pentru reluarea cu capul a lui Breeveld din centrul careului si Pandurii rezolva soarta calificarii inca din prima repriza. Chiar daca in partea secunda ritmul jocului a scazut simtitor, Pandurii a continuat sa domine si Erico da Silva a reusit dubla in minutul 57 tot din centrarea lui Eric, jucator cu trei pase decisive in jocul cu Levadia. Pandurii Târgu Jiu: Stanca – Unguruşan (Brata ’60), Paraskevas, Erico, Momcilovic – Buleică, P. Anton, Breeveld, D. Nistor – Eric (Ciucur ’73), Matulevicius (Lemnaru ’55). Antrenor Cristian Pustai. Levadia Tallinn: Smishko – Podholjuzin, Jahhimovits, Volchkov, Pikk – Kaljumae (Rattel ’46), Dmitrijev, Antonov – Subbotin, Hunt (Jakovlev ’82), Raudsepp (Pebre ’75). Antrenor Marko Kristal. Cartonaşe galbene: Enrico 79 / Volchkov ’69 Partida a fost arbitrată de o brigadă din Ungaria, cu Tamas Bognar la centru, ajutat de Peter Berettyan şi Robert Horvath la cele două linii. Peter Solymosi a fost arbitru de rezervă. La meci au asistat aproximativ 6.000 de spectatori. În turul trei preliminar al Ligii Europa, formaţia Pandurii va întâlni echipa israeliană Hapoel Tel-Aviv, care a remizat joi cu gruparea bulgară Beroe Stara Zagora, scor 2-2. În prima manşă, Hapoel s-a impus cu scorul de 4-1. Pandurii va juca prima manşă a turului trei preliminar în data de 1 august, pe teren propriu, şi returul în 8 august, în deplasare.