”Câinii roșii” și-au luat revanșa în fața suporterilor: Dinamo – FC Vaslui 2-0 (0-0)

dinamo - vaslui 2-0Dorin Rotariu si Valentin Balint, doi dintre tinerii jucatori promovati la prima echipa a lui Dinamo, au contribuit decisiv, duminica seara, la victoria pe care formatia din Stefan cel Mare a obtinut-o in fata echipei SC Vaslui. Dinamo a ridicat vizibil nivelul jocului dupa ce in prima etapa a fost surprinsa de nou-promovata ACS Poli Timisoara si a obtinut primele puncte in fata unei echipe FC Vaslui care nu a emis prea multe pretentii pe Arena Nationala. Prima ocazie a meciului a fost ratata de Dinamo in minutul 9. Matei a centrat perfect in 6 metri de pe dreapta si senegalezul Pape Ndaw si-a dat cu stangul in dreptul la propriu ratand incredibil reluarea decisiva. Aceasta avea sa fie de altfel si singura ocazie a unei prime reprize saraca in actiuni de poarta. Jocul a capatat mai mult ritm in partea secunda si Dinamo a dictat ritmul pe teren. Multescu a contribuit la cresterea vitezei jocului prin introducerea lui Rotariu in debutul reprizei secunde in locul unui Thomas invizibil pe teren in primele 45 de minute. Mutarea s-a dovedit inspirata si jucatorul care se pregateste sa-si serbeze majoratul a lovit decisiv cu o super executie in minutul 59. Fotbalistul dorit si de Vaslui in pauza competitionala a finalizat cu un sut la vinclu dupa care a alergat la marginea terenului pentru a bate palma cu mama lui prezenta la joc. Cu doua minute inaintea deschiderii scorului cei de la Vaslui au avut un gol anulat pe motiv de fault in atac la Celeban.  In prelungirile meciului Dinamo a mai lovit o data printr-un nou pusti introdus de Multescu in partea secunda. Balint a patruns pe contraatac cu mingea la picior si a scos lovitura de la 11 metri in contact cu Straton. Portarul vasluian a vazut rosu direct, iar intre buturi a intrat Antal. Mijlocasul vasluian a reusit sa repsinga intr-o prima faza sutul lui Cosmin Matei, dar Alexandru Tudor a dictat repetarea loviturii dupa ce mai multi jucatori ai oaspetilor au patruns in suprafata de pedeapsa inaintea executarii penalty-ului. La a doua incercare Matei a schimbat colul si a marcat in dreapta lui Antal. S-a incheiat astfel 2-0 pentru Dinamo si echipa lui Multescu repara esecul din prima runda, in timp ce Vaslui a aratat un joc slab departe de ambitia unei echipe cu pretentii la cupele europene. Dinamo: Bălgrădean – Fai, Durimel, D. Grigore, Filip – C. Matei, Rus, Elton (Dănciulescu ’62), Curtean – Thomas (Rotariu ’46), Ndaw (Balint ’76). Antrenor: Gheorghe Mulţescu. FC Vaslui: Straton – Celeban, Cordoş, Varela, Sălăgeanu – Caue – Antal, Buhăescu, Lovrecici (Popovici ’63), Sânmărtean (Buziuc ’70) – Temwanjera (Pozder ’59). La meciul disputat pe Arena Naţională au asistat 10.684 de spectatori, printre care şi fostul tehnician al dinamoviştilor, Walter Zenga, dar şi atacantul Marius Alexe, care este împrumutat la Sassuolo. (sursa: www.onlinesport.ro)