FC Vaslui a zdrobit-o pe CFR Cluj

vaslui - cfr 4-0Cu Ionut Mosteanu in postura de antrenor interimar, dupa ce Ilie Stan si-a luat la revedere inainte de ‘termen’, FC Vaslui a invins-o in mod surprinzator pe CFR Cluj, echipa cu pretentii la titlu, scor 4-0, in urma unui meci in care moldovenii au marcat cate un gol pentru fiecare dinte scos de capitanul Ricardo Cadu lui Zhivko Milanov, cu cateva luni in urma. Celeban, Antal cu o dubla si Caue, cu largul concurs al debutantului Jakub Wilk (doua assist-uri), au facut KO una dintre pretendentele la titlu din editia 2013/14 a Ligii 1. Meciul a inceput, practic cu scorul de 2-0 pentru echipa gazda, dupa ce Piotr Celeban a agitat plasa portii lui Stancioiu in minutul 4, cu o lovitura de cap marca inregistrata, in timp ce Antal a transformat in gol pasa ideala venita din flanc din gheata debutantului Wilk. In minutul 19, acelasi Wilk l-a gasit cu o centrare pe Mike Temwanjera, zimbabweanul reluand cu capul imprecis dintr-o pozitie promitatoare. Recitalul Vasluiului a continuat prin sutul napraznic al lui Lovrecic, cinci minute mai tarziu, completat perfect de Antal, care a realizat dubla la faza imediat urmatoare, dintr-o pozitie suspecta de ofsaid insa (25′). Pus la respect de catre fostul sau antrenor, Ilie Stan, Lucian Sanmartean avea sa isi arate clasa si, totodata, motivul pentru care conducerea moldevenilor l-a preferat pe acesta in locul lui ‘Iliesta’, cu aproximativ zece minute inainte de pauza, cand a executat magistral o lovitura de la coltul terenului, convertita in gol de Caue, venit din linia a doua (4-0). Cu cinci minute inainte de pauza, Sanmartean a driblat tot ce s-a putut in marginea careului, fara sa il depaseasca si pe Stancioiu, care a scos excelent de la coltul scurt. Antal a trecut pe langa hat-trick in minutul 42, ratand incredibil din cativa metri, dupa o minge asezata pe tava de Mike, in conditiile in care Stancioiu nu era prin zona. Singura ocazie a formatiei antrenate de Mircea Rednic a venit in prelungirile primei parti, cand Cadu a bagat doua ‘fise’ dintr-o lovitura libera indirecta din 7 metri, acelasi Sanmartean fiind, din nou, omul potrivit la locul potrivit. Repriza a doua a debutat in aceeasi nota, cu FC Vaslui dezlantuita la poarta aparata de Stancioiu. Initial, Wilk a furnizat o noua centrare de calitate, foarte aproape sa ajunga la Antal, aflat in pozitie singur cu portarul (50′), ultimul punand presiune si la urmatorul atac, cand a tras milimetric alaturi. Ceferistii au raspuns printr-o bara a rezervei Ogbu Chuka (61′) si un sut cu sete din partea lui Rui Pedro, un minut mai tarziu. FC Vaslui a incheiat meciul in inferioritate numerica, ca urmare a unei interventii intarziate a lui Mike Temwanjera asupra lui Obiora (67′). Gest urmat de Ogbu Chuka zece minute mai tarziu, eliminat din cauza unui cot aplicat in figura lui Viveiros. Minutul 89 putea aduce golul de onoare al oaspetilor, Rui Pedro ratand din nou tinta dintr-o pozitie foarte buna. (sursa: www.onlinesport.ro)