La ultimul meci pe bancă al lui Rednic, CFR a învins, chnuit, echipa lui Hagi

cfr - viitorul 2-1Runda a patra a Ligii 1, editia 2013-2014, a adus si prima victorie a lui CFR Cluj, 2-1 impotriva Viitorului Constanta. Imediat dupa meci, Rednic anuntat ca pleaca de la CFR, iar locul sau va fi luat de Petre Grigoras la Cluj. „Nu m-a dat nimeni afara de la Cluj, dar plec eu, nu mai vreau sa antrenez in Romania”, a spus  dupa meci Rednic. CFR a obtinut primele trei puncte din acest sezon cu Puriul pa banca si, totodata, uultimele alaturi de el. CFR Cluj a trecut pe langa deschiderea scorului inca din minutul 10, dupa ce Claudiu Voiculet l-a angajat pe Florin Costea in fata portii, olteanul ratand de putin reluarea. Doua minute mai tarziu, Gavra l-a pus la mare incercare pe Felgueiras, erou si in minutul 15, la o noua torpila pornita din gheata unui pusti de-al Viitorului. Florin Costea si-a continuat prestatia neinspirata, trimitand cu capul putin peste poarta din sase metri, pentru ca Paul Batin, in minutul 35, sa deschida scorul printr-un lob peste Cosmin Vatca. Primul act s-a incheiat cu o ratare imensa a lui Nicolae Dica, egalarea venind la cateva minute de la reluare, cand Gavra a primit singur in fata portii, a avut timp sa faca preluare si l-a executat pe Felgueiras. Sapte minute mai tarziu, Vatca a spus „prezent” la sutul spaniolului Velayos. Istoria acestei intalniri, insa, avea sa se scrie in minutul 67, dupa o grava eroare a goalkeeperului constantean Cosmin Vatca. Viitorul a ramas in inferioritate numerica, iar Deac nu l-a putut invinge pe Buzbuchi de la punctul cu var. Cu un sfert de ora inainte de final, CFR a inscris golul izbavitor la o faza purtata in trei: Deac – Kapetanos – Batin, ultimul trecandu-si in cont dubla, semnand totodata si prima victorie a lui CFR in acest sezon. CFR CLUJ (4-4-2): 1 Felgueiras (cpt) – 2 Velayos, 24 Rada, 13 Piccolo, 45 Camora – 7 Deac, 40 Obiora (Muniru 83′), 5 Voiculet, 10 Costea (Hora 64′) – 29 Batin, 9 Kapetanos (Tade 80′) Rezerve: 32. Minca – 6. Brandao, 8. Sepsi, 11. Maah, 15. Tade, 22. Hora, 48. Muniru Antrenor: Mircea Rednic VIITORUL (4-2-3-1): 12 Vatca – 24 Nikolov, 4 Bejan (Putanu 46′), 25 Ghionea, 3 Mitrea – 8 Lazar, 30 Benzar – 11 Nastasie (Serban 31′), 20 Dica (cpt; Buzbuchi 68′), 7 Băluţă – 9 Gavra. (sursa: www.onlinesport.ro)