Steaua a câștigat ”eternul derby” cu Dinamo

dinamo - steaua 1-2Steaua s-a impus la limita in derbiul de traditie al fotbalului romanesc, scor 2-1, duminica seara la capatul unei partide in care Latovlevici a inscris un nou super-gol, Fai a marcat un autogol in poarta lui Dinamo, iar Dorin Rotariu a oferit un final incins de meci marcand in minutul 68, ceea ce le-a permis „cainilor rosii” sa fuga dupa egalare. Steaua a beneficiat si de un penalti, ‘Lato’ evidentiindu-l pe Balgradean de la punctul cu var. Clasicul Romaniei a inceput cu o discutie intre Gigi Multescu si Laurentiu Reghecampf, surprinsi de camerele TV vorbind despre ceea ce s-a intamplat in saptamana ce a precedat meciului. Fanii lui Dinamo, desi nu foarte multi la numar, au fost la inaltimea asteptarilor, arborand prima coregrafie 3D din istoria Marelui Derby, din gazon ridicandu-se doi ingeri cu chipurile lui Catalin Hildan si Florea Dumitrache. Fotbalistic vorbind, Steaua a inceput in forta, minutul 5 aducand si deschiderea scorului. Iasmin Latovlevici l-a invins pe Balgradean cu un voleu de zile mari din afara careului, dedicand acest gol lui Paul Parvulescu. Zece minute mai tarziu, Adrian Cristea, folosit titular de Reghe, a fost aproape de a inscrie in poarta fostei sale echipe. Cu cinci minute inainte de pauza, camerunezul Fai a trimis in poarta lui Balgradean, iesit neinspirat la o faza in care nu se impunea, 0-2. „Printul” a semnat ultima ocazie a ros-albastrilor, blocat in-extremis de goalkeeperul ‘cainilor’. Repriza a doua a debutat cu trei ocazii ale nou-intratului Stefan Nikolic, in minutele 48, 54 si 61, toate irosite inexplicabil de muntenegreanul din lotul Stelei. Mai mult decat atat, la jumatatea reprizei, Cristi Tanase a izbit transversala cu un sut din interiorul careului, pentru ca la faza imediat urmatoare Dorin Rotariu sa o readuca pe Dinamo in meci. Sut frumos la coltul lung, care a urmat unei reluari cu calcaiul a tanarului dinamovist. La atacul imediat urmator, Rus l-a luat la palme pe Tanase, la propriu, Cristi Balaj dictand pe buna dreptate penalti. Iasmin Latovlevici si-a asumat responsabilitate executarii, facandu-l mare pe Balgradean de la punctul cu var. Steaua a incheiat derbiul in atac, Adi Popa ratand in situatie de unu la unu cu portarul. DINAMO: Balgradean – Rus, Durimel, Grigore, Fai – Elton, Thicot (Balint 46′), Matei, Curtean, Filip (Rotariu 46′) – Thomas (N’Daw 71′). STEAUA: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Adi Popa, Adrian Cristea (Stanciu 46′), Tanase (Tatu 82′) – Piovaccari (Nikolic 46′). (sursa: www.onlinesport.ro)