FC Vaslui, mai iute ca Săgeata

vaslui - sageata 1-0

FC Vaslui a castigat la limita, scor 1-0, meciul impotriva nou-promovatei Sageata Navodari, singurul gol al intalnirii fiind reusit de fundasul-golgeter Piotr Celeban. Diferenta putea fi una mult mai mare, insa lipsa unui atacant decent in lotul echipei gazda si-a spus din nou cuvantul, in conditiile in care fanii Vasluiului asteapta cu sufletul la gura repatrierea lui Marius Niculae. Inconstanta specifica a vasluienilor avea sa fie scoasa in evidenta cu ocazia acestei intalniri, la o saptamana distanta de cea mai palida prestatie a moldovenilor pe terenul lui Gaz Metan Medias (1-1, etapa trecuta). Meciul a debutat cu ocazia rarisima a lui Caue, care nu a izbutit sa impinga balonul in plasa din cativa metri. Un sfert de ora mai tarziu, germanul Pozder l-a copiat pe eroul Vasluiului din meciul sus-amintit. Acelasi Pozder l-a incercat pe Panagopoulos cu un sut pe coltul scurt, in minutul 26, pentru ca la atacul imediat urmator, la un corner, Celeban sa isi treaca in cont a doua reusita stagionala – lovitura de cap perfecta la capatul unei centrari a mijlocasului Salageanu. Faza trasa la indigo cu golul inscris de Celeban impotriva lui CFR Cluj. Minutul 30 putea aduce golul de 2-0, doar imprecizia la finalizare a lui Caue facand ca formatia gazda sa incheie primul act cu avantaj minim pe tabela. Ritmul reprizei secunde a fost unul redus, cu oaspetii trecand in putine randuri linia de la jumatatea terenului. Tot Vasluiul a semanat pericol la poarta lui Leonidas Panagopoulos, care a scos un gol ca si facut in minutul 54, pentru ca douazeci de minute mai tarziu sa intervina la incercarea de eurogol a capitanului Lucian Sanmartean. FC VASLUI: Cerniauskas – Ortiz, Celeban, Varela, Salageanu – Caue, Lovrecic (Enrique 64′) – Antal, Sanmartean (A. Enescu 86′), Wilk – Pozder (Buziuc 68′) Rezerve: Straton, Cordos, Balaur, Buhaescu, Enrique, Buziuc, Enescu Antrenor: Ionut Mosteanu SAGEATA: Panagopoulos – Peteleu, Popa, Munteanu, Lupu – Muzac, N’Doye – Chiacu (Sorian 46′), Achim, Tigoianu (Iordache 80′) – Roman (Popin 69′) Rezerve: Pogacsics, Sorian, V. Apostol, Ghinea, Lopes, Popin, Vezan, Iordache.