Steaua s-a calificat în grupele Ligii Campionilor

legia - steaua 2-2Steaua a incheiat la egalitate mansa retur din playoff-ul Ligii Campionilor, scor 2-2 impotriva Legiei Varsovia, dupa 1-1 la Bucuresti, calificandu-se astfel in grupele celei mai importante competitii fotbalistice din Europa. Nicusor Stanciu si Federico Piovaccari i-au oferit Stelei un avantaj considerabil inca din startul partidei, pentru Legia punctand Radovic, in minutul 27, si Rzezniczak in prelungiri, lasand loc unei ultime faze de infarct in care polonezii au fortat un gol al calificarii. Tragerea la sorti pentru grupe are loc joi, live text pe onlinesport.ro, de la ora 18:45. Steaua incaseaza 8,6 milioane de euro pentru calificarea in grupe, alaturi de cele doua milioane pentru playoff. Steaua merge pentru prima para in grupe, dupa cinci ani, ultima calificare fiind in sezonul 2008/2009. Steaua a avut parte de un debut de vis la Varsovia, acolo unde conducea cu 2-0 dupa primele zece minute de joc. In prima faza, Nicusor Stanciu a gasit drumul spre poarta lui Kuciak cu un sut frumos la coltul lung, completat doua minute mai tarziu de italianul Federico Piovaccari, din nou in rol de marcator, la capatul unui atac supranumeric. In minutul 20, Kosecki s-a demarcat in careul Stelei, trimitand puternic, Tatarusanu a scos in gheata lui Kucharczyk, care a pus latul pentru 1-2. Gol ce avea sa fie anulat pentru o pozitie de ofsaid in care se gasea polonezul. Cu toate acestea, Legia a redus din diferenta in minutul 27, cand Wawrzyniak a centrat perfect in careu, Radovic i-a luat fata lui Latovlevic, prins intre doi adversari, si a trimis cu capul plasat pentru 1-2. Spre finalul primei parti, Furman putea egala printr-un sut bomba de la distanta, scos in corner de Tatarusanu, in timp ce Tanase nu a putut prinde spatiul portii din interiorul careului. Repriza a doua s-a caracterizat printr-o dominare sterila a gazdelor, care aveau sa se apropie periculos de poarta lui Tatarusanu in prelungiri, cand Rzezniczak a stabilit scorul final, 2-2, in urma unui ricoseu fericit. Cu doua minute inainte, Filip a ratat in situatie de unu la unu cu Dusan Kuciak. LEGIA: Kuciak – Bereszynski, Rzezniczak, Dossa Jr, Wawrzyniak – Furman (Zyro 75′), Vrdoljak – Kucharczyk (Ojamaa 63′), Radovic, Kosecki – Saganowski (Mikita 79′) Rezerve: Skaba, Suler, Brzyski, Helio Pinto, Lukasik, Mikita, Ojamaa, Zyro Antrenor: Jan Urban STEAUA: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici – Bourceanu, Filip – Popa, Stanciu (Ad. Cristea 59′), Tanase (Tatu 72′) – Piovaccari (G. Iancu 89′) Rezerve: Nita, Parvulescu, Radut, Prepelita, Cristea, Iancu, Tatu. (sursa: www.onlinesport.ro)