Începe să se vadă ”barajul”: România – Ungaria 3-0 (2-0)

romania - ungaria 3-0Echipa nationala a restaurat mandria Romaniei in fotbal si nu numai, printr-o victorie categoria impotriva unui rival istoric, de moarte. Romania s-a impus in fata Ungariei, scor 3-0, intr-un meci contand pentru Grupa D a preliminariilor pentru Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia, reusind astfel sa treaca pe locul doi, la doua puncte distanta de adversarul direct din aceasta etapa si cu 3 puncte mai mult decat Turcia, impotriva careia vom juca marti, 10 septembrie. este doar un inceput de drum, dar nimeni nu concepea sa pierdem cu Ungaria. Mai avem nevoie de trei victorii din ultimele trei meciuri din grupa ca sa nu depindem de nimeni in drumul spre baraj. Pe stadion a fost o atmosfera fantastica, incinsa de 41.000 de suporteri. Cele trei goluri au fost inscrise de Ciprian Marica, Mihai Pintilii, din pasa aceluiasi Marica si Cristi Tanase, cu doua minute inainte de final. Meciul dintre Romania si Ungaria a debutat cu doua momente tensionate, in timpul intonarii imnurilor nationale. Daca romanii au huiduit la scena deschisa imnul Ungariei, cei aproximativ 3000 de suporteri maghiari prezenti in tribunele Arenei Nationale s-au intors cu spatele in timp ce la statia de amplificare se auzea „Desteapta-te, romane!”. Fotbalistic vorbind, tricolorii au plecat ca din tun, in urma golului inscris de Ciprian Marica, la 90 de secunde distanta de primul fluier al spaniolului Alberto Undiano Mallenco. Un gol inestetic, care l-a gasit pe Ciprian muscand din gazon in timp ce mingea se indrepta agonizant spre plasa portii aparate de Adam Bogdan. Sapte minute mai tarziu, Alexandru Bourceanu l-a testat de la distanta pe goalkeeperul oaspetilor, care a prins sigur. A urmat o perioada in care ne-am aparat strasnic, dupa care a picat si golul de 2-0, de aceasta data multumita unei executii splendide a stelistului Mihai Pintilii, care a agitat plasa portii cu un sut din afara careului, teleportat sub bara transversala. Singura ocazie notabila a ungurilor s-a consumat imediat dupa intrarea lui Hajnal, care a fost la un pas sa-l surprinda pe Tatarusanu de la mare distanta. Tactica lui Victor Piturca a functionat perfect si in partea secunda, atunci cand ungurii s-au apropiat cu mare dificultate de careul nostru, in timp ce Bogdan Stancu a fost foarte aproape sa rezolve ecuatia partidei, in minutul 69, dupa ce a scapat singur in situatie de unu la unu cu Adam Bogdan. La fel s-a intamplat si doua minute mai tarziu, cand Adi Popa si-a pierdut mintile, la randu-i, in fata portarului. Scorul final avea sa fie stabilit de Cristi Tanase, la capatul unei actiuni personale, incheiate cu sut la coltul lung, in plasa laterala ROMANIA (4-2-3-1): Tatarusanu – Matel, Chiriches, Goian, Rat – Pintilii, Bourceanu – Torje (Tanase 58′), Stancu, Maxim (Ad. Popa 64′) – Marica (Hoban 80′) Rezerve: Lobont, Lung jr, Luchin, Papp, Gaman, Latovlevici, Adi Popa, Tanase, Hoban, Grigorie, Alexe, Gigel Bucur UNGARIA (4-2-3-1): Bogdan – Vanczak, Liptak, Guzmics, Kadar – Korcsmar (Hajnal 34′), Varga (Lourencsics 68′) – Koman, Bode, Dzsudzsak – Szalai. (sursa: www.onlinesport.ro)