CFR Cluj, de nerecunoscut în derby-ul Ardealului

cfr - u cluj 3-1Universitatea Cluj a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul impotriva rivalei concitadine CFR Cluj, la capatul unei intalniri in care cele mai mari ocazii le-a apartinut gazdelor, baietii lui Petre Grigoras dand impresia ca pauza de trei saptamani nu le-a folosit prea mult. Astfel, U Cluj ramane fara victorie in acest campionat, in timp ce gruparea din Gruia urca pe 9 in clasament, dupa Pandurii-Dinamo 2-1. Derbiul Ardealului a debutat in nota specifica zonei, molcolm, cu multe momente in care jocul avea sa se desfasoare departe atat de poarta lui „U”, cat si de cea aparata de lusitanul Mario Felgueiras. Undeva pe la mijlocul primei parti, „sepcile rosii” au fost foarte aproape de a-si pedepsi rivala in urma unui contraatac periculos, in timp ce Camora nu l-a putut surprinde pe Veselovsky cu o executie de calitate din marginea careului. In minutul 28, Borza a incercat poarta din lovitura libera, tragand putin peste transversala, iar Tavi Abrudan, in urma unei greseli copilaresti, i-a oferit lui Tade sansa unui voleu telefonat in bratele portarului. CFR Cluj si-a continuat dominarea sterila si in partea secunda, cu formatia gazda ratand de doua ori desprinderea la interval de cateva minute. In prima faza, Rilke a deviat in bara o minge venita de la Borza, pentru ca Borza sa rateze din situatie unu la unu cu Mario Felgueiras, in minutul 71. „U” Cluj (4-1-4-1): Veselovsky – Takacs, Szilagyi, Abrudan, Mendy – Bucsa – Tarnacop, Cristocea (Calcan 86′), Borza (Balde 83′), Rilke – Dedu (Lemnaru 71′) Rezerve: Niculescu, Neag, Prescura, Balde, Calcan, Ene, Lemnaru CFR (4-2-3-1): Felgueiras – Hora, Cadu, Piccolo, Camora – Obiora, Djokovic (Cl. Voiculet 75′) – Deac (Ogbu 66′), Rui Pedro, Florin Costea – Tade (Batin 60′).