Petrolul, la prima victorie din acest sezon pe ”Ilie Oană”

petrolul - cluj 1-0„Lupii galbeni” au pus capat blestemului din acest sezon, dupa trei remize consecutive, impunandu-se in fata Concordiei Chiajna, scor 2-0, intr-un meci contand pentru etapa a VII-a a Ligii 1. Pablo De Lucas si Ferebory Dore si-au trecut numele pe tabela de marcaj. Intalnirea dintre Petrolul si Concordia a debutat cu o ocazie imensa a gazdelor, dupa ce Camara l-a luat la tinta pe Ramniceanu din cativa metri. In careul opus, sapte minute mai tarziu, Neagu l-a gasit „acasa” pe Pecanha cu un sut pe coltul scurt. Boudjemaa a continuat forcingul gazdelor printr-o lovitura de cap imprecisa (15′). A fost nevoie de o faza fixa pentru a se rupe echilibrul partidei. Pablo De Lucas a inscris primul gol in Liga 1, de la peste 25 de metri. Ilfovenii au ripostat prin mult laudatul Gomo Onduku, al carui sut a ocolit spatiul portii, ca de altfel si executia lusitanului Teixeira, din minutul 32. In ultimele secvente ale primei reprize, Priso a fost lansat excelent de Teixeira, pentru ca mai apoi sa-l faca „mare” pe Ramniceanu, desi initial il driblase avand toata poarta la dispozitie. Gazarii se puteau distanta pe tabela la cinci minute de la reluarea jocului, cand Priso, pe linie cu fundasii Concordiei, a impins balonul in poarta. Aurel Onita, insa, a fost de alta parere, ridicand fanionul pentru o pozitie de ofsaid inexistenta. In minutul 58, Marian Neagu a trecut pe langa golul egalizator, dupa un sut din cadere, care nu a prins poarta lui Pecanha. Petrolul a pus capat sperantelor ilfovenilor in minutul 76, cand Alcenat a centrat superb pentru Dore, autorul golului de 2-0. Cu sapte minute inainte de final, Ferebory Dore a ratat din cativa metri, pierzand astfel sansa unei duble in doar 20 de minute petrecute pe suprafata de joc. Si nu a fost singurul moment ilar la poarta lui Ramniceanu, acelasi Dore incurcandu-se in balon de alte doua ori. PETROLUL: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Benga, Guilherme – Boudjemaa, Hoban – De Lucas, Priso (Fernandez 64′), Texeira (Mustivar 61′) – Camara (Dore 70′) Rezerve: Bornescu, Beta, Walter Fernandez, Albin, Mustivar, Dore, Romario Pires CONCORDIA: Ramniceanu – Cretu, Melinte, Leca, Savin – M. Neagu (Stratila 67′), N. Rosu, Fl. Purece, V. Cosereanu – Wellington, Gomo Onduku (Zaharia 89′). (sursa: www.onlinesport.ro)