Avântul Bârsana, înfrângere onorabilă în fața Stelei

steaua - avantul 4-0Ros-albastrii au trecut de amatorii de la Avantul Barsana, scor 4-0, calificandu-se astfel in urmatoarea faza a Cupei Romaniei. Maramuresenii au rezistat destul de bine in prima repriza, 1-0, horinca incercata inaintea partidei punandu-si amprenta asupra jucatorilor maramureseni in actul secund.  Aceasta intalnire inedita din 16-imile Cupei Romaniei a debutat cu o serie de ocazii la poarta lui Pascu, eroul oaspetilor in cel putin doua randuri, dupa ce a anulat capul lui Prepelita (5′) si sutul lui Cornel Rapa (10′). Pascu insa nu a mai putut interveni in minutul 19, cand Mihai Radut a prins spatiul portii cu un sut puternic din afara careului, foarte aproape de bara. Dialogul dintre jucatorii Stelei si portarul Barsanei a continuat, cinci minute mai tarziu, Pascu scotand in corner lovitura de cap a fiului risipitor Mihai Costea. Cu un sfert de ora inainte de pauza, Mihai Radut a ratat incredibil din cativa metri, dupa o centrare perfecta din banda a lui Paul Parvulescu. Inceputul reprizei secunde a adus alte trei ocazii bune de a marca pentru Steaua, care a ratat rand pe rand prin Florin Costea, Neagu si nou-intratul Kapetanos. In minutul 63, Kapetanos si-a trecut numele pe tabela de marcaj cu o scarita din marginea careului, fara sperante pentru portarul Avantului. Doua minute mai tarziu, Mihai Costea si-a continuat seara mizerabila cu o noua executie prin care l-a adus pe Pascu in atentia cluburilor din ligile inferioare. Radut a repetat executia din prima repriza, in minutul 69, cand a trimis in plasa de la mare distanta, si pe fondul unei greseli a portarului Barsanei. Scorul final a fost stabilit de grecul Kapetanos, chiar inainte sa se indice de la margine cele trei minute de prelungire STEAUA: Nita – Rapa, Bratu, Varela, Parvulescu – Prepelita (Tatu 46′), Neagu – Gabi Matei (Kapetanos 46′), Radut, Mitrita (Gradinaru 56′) – Mihai Costea Rezerve: Tatarusanu, Filip, Aldea, Tatu, Gradinaru, Kapetanos, Iancu AVANTUL: Pascu – Cosa, Rahovan, Dancus, Dunca – Stefanca, P. Stan – Deac (Godjea 88′), Tiplea (M. Pop 83′), Ofrim – Marincean. (sursa: www.onlinesport.ro)