Ceahlăul, scoasă din Cupă de Rapid

rapid - ceahlaul 3-1Rapid merge in optimile Cupei Romaniei dupa un 3-1 sec pe Giulesti in fata Ceahlaului Piatra Neamt. Toate golurile giulestenilor au fost inscrise in prima parte, reusita elevilor lui Vasile Miriuta venind in urma unei faze halucinante, asa cum numai pe Giulesti putea avea loc. Catalin Doman a fost declarat omul meciului, rapidistii riscand o noua suspendare dupa ce asupra antrenorului nemtenilor s-a aruncat cu diverse obiecte din tribune. Minutul 13 nu a fost de bun augur pentru formatia oaspete, nevoita sa scoata mingea din plasa dupa o finalizare de mare atacant a lui Florin Martin. Preluare in interiorul careului, usor in unghi si sut imparabil pentru inlocuitorul lui Bojan Jovic. Giulestenii nu au facut pasul inapoi, rezultatele fiind culese undeva la mijlocul primei reprize, cand Andrei Ciolacu a indeplinit o simpla formalitate la o faza din trei atingeri: diagonala in careu (Doman), recentrare Claudiu Herea si minge impinsa in poarta din doi metri (A. Ciolacu). In minutul 31, Ciolacu isi putea trece in cont dubla, dupa o folha seca din pozitie asemanatoare cu cea in care s-a gasit Martin la reusita de 1-0. Formatia antrenata de Viorel Moldovan a incheiat en-fanfare prima repriza, cu Catalin Doman inscriind printr-un sut plasat din zona punctului cu var (3-0, min. 35). Nemtenii au raspuns tarziu, in minutul 65, cand lovitura de cap a lui Andrei Marc avea sa fie deturnata in corner de Virgil Draghia. Cu douazeci de minute inainte de final, INCREDIBILUL si-a facut din nou loc pe Giulesti: Andrei Ciolacu a inscris din pozitie de ofsaid, golul fiind anulat, Virgil Draghia a iesit sa se bucure, iar Ceahlaul a revenit in meci cu un gol marcat de Emil Dica in poarta ramasa goala. Finalul partidei l-a prins pe Nicolae Cristescu, unul dintre cei doi finantatori ai Rapidului, in fruntea spectatorilor aflati in preajma bancii de rezerve a oaspetilor, dupa ce Vasile Miriuta a fost atacat de acestia cu cateva minute in urma. Prestatia curajoasa a centralului Catalin Popa s-a incheiat cu un cartonas rosu aratat direct lui Claudiu Herea, in minutul 81. Putea fi si mai rau pentru Rapid, arbitrii neobservand un alt cot al capitanului Ionut Voicu. Rapid: Draghia – Tanc, Al. Iacob, D. Lung, I. Voicu (cpt.) – Cl. Herea, N. Vasile, Doman, Fl. Martin (Rhema 75′), Ciolacu (Lukanovic 90′), Al. Ionita (V. Negru 87′) Rezerve: Misa – V. Negru, Rhema, Selagea, Lukanovic, Lazea, C. Gheorghe Antrenor: Viorel Moldovan Ceahlaul: J. Martin – A. Marc, Al. Ichim (Tabacariu 46′), E. Dica, Hasani (Ad. Gheorghiu 46′), M. Rusu, Chitosca, M. Constantinescu, Ct. Stefanescu, Velici, Tepes (Popadiuc 66′).