Steaua s-a distrat cu ACS Poli Timișoara

steaua - acs 3-0Dupa 4-0 cu Avantul Barsana in 16-imile Cupei Romaniei, la mijlocul acestei saptamani, Steaua nu a avut probleme in a obtine toate cele 3 puncte puse in joc in confruntarea cu ACS Poli Timisoara, scor 3-0, misiunea ros-albastrilor fiind inlesnita de eliminarea lui Florin Nohai, din finalul primei reprize. In rol de marcatori, Piovaccari, Stanciu (penalti) si Adi Popa. In urma acestui succes in propriul fief, Steaua trece pe locul 1 in clasamentul Ligii 1, obligandu-si astfel principalele urmaritoare, Astra Giurgiu si Petrolul Ploiesti, sa nu faca pasi gresiti in aceasta runda. Vali Velcea a venit la Bucuresti cu scopul de a obtine un punct, iar acest lucru a fost taxat de stelisti inca din prima repriza, dupa ce Piovaccari a anuntat golul printr-un sut paralel cu poarta din unghi mort (12′), iar Gabi Iancu a tras in blocajul lui Scutaru, trei minute mai tarziu. Inevitabilul s-a produs in minutul 27. Piovaccari si-a trecut in cont un nou gol in tricoul Stelei, dupa un un-doi splendid in marginea careului. Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, Florin Nohai si-a pierdut capul in careu, faultandu-l inutil pe Nicusor Stanciu. Robert Dumitru a dictat penalti, aratandu-i timisoreanului si cel de-al doilea avertisment. Acelasi Stanciu a inscris de la punctul cu var, 2-0 Steaua (40′). Tanase isi putea trece numele pe tabela, in minutul 45, cand a fost foarte aproape de a prinde vinclul portii aparate de Claro, in urma unei pase frumoase peste apararea Timisoarei. Reghe si-a odihnit titularii la pauza, Pintilii in locul Bourceanu si Adi Popa pentru Nicusor Stanciu, dar ocaziile au curs cu aceeasi frecventa la buturile aparate de lusitanul Nuno Claro. Piovaccari a trecut pe langa dubla in minutele 55 si 57, Scutaru salvand-o pe ACS Poli de la un nou gol, in minutul 56, cand a scos de pe linia portii voleul lui Cristi Tanase. Singura ocazie notabila a oaspetilor a adus un fost stelist la finalizare, Ovidiu Petre reluand putin peste poarta o minge centrata de argentinianul Gorobsov (73′). Scorul final a fost stabilit de Adi Popa, trei minute mai tarziu, cu un sut din afara careului deviat decisiv de acelasi Ovidiu Petre. Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici – Filip, Bourceanu (Pintilii 46′) – Iancu, N. Stanciu (Ad. Popa 46′), Tanase (Ad. Cristea 66′) – Piovaccari Rezerve: Nita, Pintilii, Ad. Cristea, Tatu, Varela, Kapetanos, Popa ACS Poli: Nuno Claro – Nohai, Scutaru, Seroni, Marovic – Ovidiu Petre – Barbut (Popovici 62′), Nicolas Gorobsov, Trandu (Trandu 42′), Nanu – Furtado (Boldea 68′).