Pandurii au făcut spectacol cu Botoșaniul

pandurii - botosani 6-1

Formatia antrenata de Cristi Pustai a trecut fara probleme de FC Botosani, scor 6-1, urcand pe locul 3 in clasament inainte de meciul dintre Astra si Dinamo, de la 21:30. Matulevicius, Breeveld, Eric (2x), Dos Santos (2x) au contribuit in mod direct la prima infrangere in deplasare a botosanenilor, pentru oaspeti punctand Vasvari. Botosaniul a avut un start mai bun de meci, amenintand poarta lui Stanca prin Fulop (6′) si Croitoru (9′), pentru ca lituanianul Matulevicius sa deschida scorul cu o reluare simpla din apropiere, la capatul centrarii lui Ungurusan din flancul drept (1-0, 15′). Doua minute mai tarziu, Momcilovic i-a testat vigilenta lui Curileac cu un sut puternic din afara careului, scos in corner de la radacina barei. In minutul 32, Erico a fost aproape de a-l surprinde pe Curileac cu o torpila de la 20 de metri, portarul Botosaniului respingand cu varful degetelor balonul de sub transversala. Forcingul gazdelor avea sa fie concretizat inainte de pauza, la o noua minge centrata perfect de Ungurusan, convertita in gol de Breeveld (2-0). Scorul pauzei, insa, a fost stabilit in minutele de prelungiri, dupa un penalti obtinut de Ungurusan si transformat de brazilianul Eric (3-0). Eric a realizat dubla la cinci minute de la reluare, gratie unui sut in forta din interiorul careului, teleportat la vinclu (4-0). Golul de consolare al oaspetilor a venit cu douazeci de minute inainte de final. Marius Croitoru l-a angajat pe Vasvari in marginea careului, al carui sut s-a oprit in plasa portii (4-1). Diferenta de goluri a fost pastrata dupa reusita lui Dos Santos (73′) si mai apoi imbunatatita de acelasi Dos Santos, cu un voleu frumos din interiorul careului (90′). Pandurii: Stanca – Ungurusan, Erico, Paraskevas (Mamele 68′), Momcilovic – Anton (Dos Santos 62′), Breveeld – Buleica, Eric, Distefano (Nicoara 54′) – Matulevicius. FC Botosani: Curileac – Maghici, Ursu, Dinu, Acsinte – Croitoru, Vasvari, Tincu, Fulop (I. Matei 74′) – Vraciu (Carjan 46′), Hadnagy (Codoban 56′). (sursa: www.onlinesport.ro)