Victorie norocoasă a Concordiei în fața Brașovului

concordia - brasov 1-0Ilfovenii au demonstrat, luni, ca victoria impotriva Astrei cu 3-1 nu a fost una intamplatoare, castigand la limita cu FC Brasov, scor 1-0, dupa ce Romeo Surdu nu a putut sa il invinga pe Victor Ramniceanu din penalti (87′). Singurul gol al partidei a fost inscris de Nelut Rosu, spre finalul primei reprize. In pofida startului mai bun de meci avut de ilfoveni, Brasovul avea sa isi arate coltii la mijlocul primei parti, cand Surdu putea deschide scorul cu un sut din prima din 16 metri (23′), completat de Cristi Ionescu, doua minute mai tarziu, a carui executie din lovitura libera s-a oprit in incheietura barelor. In minutul 29, Tiberiu Serediuc a scapat singur spre poarta lui Daniel Mutu, fiind semnalizat de la margine, eronat, pentru un ofsaid imaginar. Finalul de repriza le-a apartinut celor din Chiajna, care au ratat incredibil in minutul 40, cand Serediuc nu a fost in stare sa inscrie in poarta aparata de Straut, in conditiile in care Daniel Mutu iesise pe respingere. La urmatorul atac, Nelut Rosu a deschis scorul, 1-0, printr-o reluare din apropiere, dupa ce acelasi Serediuc il luase la tinta pe Straut dintr-o pozitie foarte buna. Prestatia slaba a brigazii de arbitrii avea sa se resimta si in minutul 57, cand Papasterianos a comis hent in 6 metri, mingea sarind la Straut, al carui sut s-a izbit in blocaj. Asadar, un penalti clar neacordat formatiei oaspete. Brasovenii s-au mentinut in atac – Romeo Surdu a izbit transversala cu un sut din interiorul careului, in minutul 63. Pe final, Cosereanu l-a pus la mare incercare pe Daniel Mutu (82′), pentru ca formatia antrenata de Ionut Chirila sa scape cu bine dintr-o lovitura libera indirecta executata din zona punctului cu var. Mai mult decat atat, Romeo Surdu nu l-a putut invinge pe Ramniceanu din penalti, acordat in urma unui hent comis de Melinte. Fostul rapidist a tras pe centrul portii, cu frica. Mugurel Buga a trecut, la randul sau, pe langa golul izbavitor, in prelungiri, acelasi Ramniceanu intervenind providential. Concordia Chiajna (4-2-3-1): Ramniceanu – Leca, Cretu, Melinte, Savin – Papasterianos, Rosu – Purece, Onduku (Stratila 66′), Serediuc (V. Cosereanu 73′) – Wellington (Bambara 90+4′) Rezerve: Cobrea, Cosereanu, Neagu, Stratila, Florea, Bambara, Ganea Antrenor: Ionut Chirila Brasov (4-2-3-1): Mutu – Straut, Machado, Oltean, Cr. Ionescu – Aganovic, Mateiu (Bruno Madeira 46′) – Tatar (Dias 76′), Buga. Surdu, A. Cristea (Fonseca 60′) – See more at: http://www.onlinesport.ro/fotbal/liga-1/concordia-invinge-brasovul-cu-multa-sansa-nid-101831/#sthash.iwJfaibM.dpuf