Borussia Dortmund și-a luat revanșa la Londra

Soccer - UEFA Champions League - Group F - Arsenal v Borussia Dortmund - Emirates StadiumBorussia Dortmund a revenit, marti seara, la Londra pentru prima data dupa ce in luna mai pierdea finala Champions League in fata conationalilor de la Bayern Munchen. Echipa suspendatului Jurgen Klopp, tehnician care si-a ispasit a doua etapa departe de banca tehnica dupa incidentul de la Napoli, s-a impus cu 2-1 in fata lui Arsenal, o echipa aflata pe val in acest moment si care conduce clasamentul din Premier League. Borussia a avut nevoie de doar un sfert de ora pentru a sparge gheata pe Emirates. Robert Lewandowski a pasat pe metru patrat pentru Henrikh Mkhitaryan in marginea careului si atacantul transferat in vara de la Sahtior Donetk l-a invins pe Szczesny cu un sut plasat la nivelul gazonului. Arsenal a revenit in meci cu patru minute inaintea pauzei fiind ajutata si de portarul oaspetilor Weidenfeller. Acesta a iesit ca un incepator pe centrarea lui Sagna din dreapta si a fost pacalit de Giroud, varful francez care a avut prim planul si a trimis in poarta pentru 1-1. A fost al doilea gol in trei meciuri pentru fostul campion al Frantei cu Montpellier. Oaspetii au dat lovitura in minutul 82 prin Lewandowski, jucator care a venit lansat din spate in careul advers pentru a relua din prima, in forta, centrarea de calitate oferita de Grosskreutz. Acelasi rezultat de 1-2 s-a inregistrat si in cealalta partida a Grupei F intre Olympique Marseille si Napoli, cu mentiunea ca italienii au avut la un moment dat chiar avantaj de doua goluri. Jose Callejon a deschis scorul cu trei minute inaintea pauzei cu un sut din interiorul careului, nu inainte de a-l fi intors frumos din fenta pe fundasul dreapta advers Fanni. Foarte buna si pasa in diagonala oferita de Higuain. Zapata a facut 2-0 pentru echipa italiana in minutul 67 cu un sut superb din afara careului, mingea ducandu-se fix in vinclul portii lui Mandanda. Andre Ayew a mentinut aprinse sperantele gazdelor prin reusita din minutul 86. A fost un sut magnific cu piciorul stang din afara careului, executie care l-a lasat spectator pe Reina.