Fără sare și piper: CFR Cluj – Astra Giurgiu 0-0

cfr cluj - astra 0-0CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 0-0, intalnirea de pe teren propriu cu Astra Giurgiu, la capatul a 90 de minute in care cele doua formatii ne-au oferit fotbal cu pipeta, ceferistii dand in multe randuri impresia ca si-au irosit toate gloantele in acel 7-2 obtinut in detrimentul Otelului Galati. CFR a fost echipa mai prezenta in joc, in vreme ce Astra s-a vazut nevoita sa se multumeasca si cu o remiza, dupa ce Yahaya a vazut rosu in fata ochilor, cu un sfert de ora inainte de final. Giurgiuvenii au inceput usor timorati aceasta deplasare extrem de dificila, fapt care a adus-o pe CFR in situatia de a-si trece in cont doua semiocazii in prima jumatate de ora, prin sutul imprecis al lui Maah (2′) si executia lui Ionut Rada din lovitura libera (27′). Cinci minute mai tarziu, Bukari l-a vazut iesit dintre buturi pe Felgueiras, testandu-l cu un sut puternic din afara careului. Portarul lui CFR a revenit pe pozitii si a deviat in corner de sub transversala. Macedoneanul Mirko Ivanovski a agitat plasa portii adverse in ultimul minut al primei reprize, fara folos insa, deoarece Octavian Sovre a amendat imediat pozitia de ofsaid in care se gasea varful Astrei. Intrat la pauza, Florin Costea a incercat sa il surprinda pe Silviu Lung jr cu un sut la coltul scurt, deviat in afara terenului (57′). Nici Enache nu a fost mai precis in careul advers, tragand peste bara la atacul imediat urmator. Finalul de meci se anunta unul incins, in conditiile in care Petre Grigoras si Daniel Isaila i-au introdus rand pe rand pe Ciprian Deac, Rui Pedro si, respectiv, Constantin Budescu. In minutul 77, Ovidiu Hategan i-a aratat in mod eronat al doilea cartonas galben lui Yahaya, oaspetii ramanand in inferioritate numerica. Florin Costea a mai introdus o fisa, in minutul 80, insa Lung a gasit un nou raspuns pe masura executiei fostului craiovean, pentru ca Maah sa puna capat acestui duel cu o lovitura de cap trimisa milimetric pe langa stalpul portii. CFR Cluj: Felgueiras – Camora, Rada, Cadu, Maftei – Muniru, Djokovic – Ogbu (Deac 71′), Gabionetta (Rui Pedro 71′), Maah – Tade (Fl. Costea 46′). Astra: Lung – Matel, Gaman, Ben Youssef, Morais – Yahaya, Laban – Enache, Bukari (Bukari 85′), Karim Yoda (Cristescu 81′) – Ivanovski (Budescu 73′). (sursa: www.onlinesport.ro)