Pandurii, victorie spectaculoasă la Timișoara

poli - pandurii 2-3Condusa in doua randuri pe tabela, Pandurii Targu Jiu a iesit victorioasa in aceasta runda, invingand pe ACS Poli Timisoara cu scorul de 3-2. Szekely a deschis scorul, iar Mocilovic a restabilit egalitatea in ultimul minut al primei reprize. Contrar cursului jocului, ACS Poli intra in avantaj in minutul 76, in timp ce Eric, trei minute mai tarziu, si David Distefano (83′) au contribuit la aceasta victorie de moral a gorjenilor. Meciul a inceput, practic, de la 1-0, dupa ce sutul ratat al lui Trandu s-a transformat in pasa de gol pentru golgeterul Szekely, care a preluat pe piept si l-a invins pe Stanca din apropiere (6′). Opt minute mai tarziu, Nanu l-a angajat pe Szekely in fata portii, insa executia golgeterului Ligii 1 a lasat de dorit de aceasta data. Gorjenii au restabilit egalitatea in minutul 33, prin Alex Dos Santos, insa golul avea sa fie anulat de catre Adrian Cojocaru pentru o pozitie de ofsaid inexistenta. Brazilianul Eric a continuat forcingul Pandurilor cu un sut din lovitura libera (42′), scos in mod spectaculos de portarul banatenilor, urmat de un voleu in stalpul portii (44′), pentru ca Momcilovic sa puna egal intre cele doua formatii in minutele de prelungire (1-1, min 45+2). Oaspetii si-au impus jocul in partea secunda, Alin Buleica ratand tinta din sapte metri, dupa o centrare buna primita din flancul stang de atac (64′). Cu un sfert de ora inainte de final, la una din putinele de atac ale Timisoarei, Claudiu Barbut si-a readus echipa in avantaj din pasa lui Belu. Pandurii a reactionat imediat, prin acelasi Eric, care a pus latul din marginea careului mic pentru 2-2. Cireasa de pe tort a venit in minutul 83, cand David Distefano a gasit spatiul portii aparate de Nuno Claro cu o torpila ce se va regasi cu siguranta in genericile Digisport. ACS Poli Timisoara: Nuno Claro – Belu, Petrovic, Ov. Petre, Poparadu (Marovic 53′) – Nohai, Trandu, Gorobsov (Boldea 38′), Nanu – Popovici (Barbut 46′), Szekely. Pandurii: Stanca – Momcilovic, Christou, Mamele, Ungurusan – Anton, Breeveld – Dos Santos (Al. Ciucur 61′), Eric, Buleica (Nicoara 77′) – Matulevicius (Distefano 71′). (sursa: www.onlinesport.ro)