Cupa României: Astra câștigă în ultimele minute la Mediaș

dinamo - astra 1-0Astra Giurgiu a castigat la limita meciul cu Gaz Metan, scor 1-0, si merge taras-grapis in sferturile Cupei Romaniei, dupa ce marile ocazii ale intalnirii au apartinut mediesenilor, golul decisiv fiind inscris, practic, de cel mai slab om de pe teren – Junior Morais (86′). Gazul a evoluat cu un om in minus din minutul 54. Partida nu a avut un ritm deosebit, acest lucru fiind accentuat si de prestatia arbitrului Lucian Rusandu, un Alexandru Tudor in devenire, care a fluierat tot ce s-a putut. Gaz Metan si Astra au tinut cu tot dinadinsul sa respecte titulatura de cel mai echilibrat meci al optimilor de finala din Cupa Romaniei, incheind o prima repriza fara ocazii notabile de poarta. Primul mitan de la Medias i-a ridicat mari probleme selectionerului Victor Piturca, care a trait cu mari emotii momentul in care Alexandru Matel s-a accidentat in minutul 20. Fundasul dreapta al giurgiuvenilor si-a revenit si poate evolua in barajul de calificare la Campionatul Mondial din Brazilia, de anul viitor. Albanezul Llullaku si Jordan Robertson au animat intr-o oarecare masura meciul in minutele 30 si 37, cu lovituri imprecise de cap, pentru ca Matel sa centreze prea inalt pentru Mirko Ivanovski in fata portii (45′), iar Cristi Todea sa finalizeze cu sut alaturi, la ultima faza. Actul secund a fost unul mai alert, in conditiile in care Budescu a dat start cu un voleu de efect, blocat insa de Muth (49′), Ionut Buzean a luat la tinta bara transversala din lovitura libera, cinci minute mai tarziu, iar Budescu a pus „latul” din marginea careului, intinzandu-l serios pe Milos Buchta (55′). Asta dupa ce, in minutul 54, Gaz Metan a ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Sergiu Muth (cumul de cartonase). Gazul nu a renuntat intru totul la faza ofensiva. In minutul 68, Robertson l-a incercat pe „Silvica” cu un sut in forta, scos de sub transversala de portarul Astrei. Trei minute mai tarziu, Florin Dan a fost foarte aproape sa fructifice centrarea lui Ciprian Petre din banda dreapta, reluand milimetric pe langa stalpul portii din sase metri. Golul calificarii a venit cu patru minute inainte de final, cand brazilianul Junior Morais a prins spatiul portii lui Buchta cu o executie la firul ierbii. GAZ METAN: Buchta, Romeo, Muth, Frasinescu, Buzean, Tahar, Todea, Avram (C. Petre 61′), Lullaku, Alaverdashvili (Fl. Dan 46′), Robertson (Bud 87′); ASTRA: Lung, Ben Youssef, Seto (Cristescu 90′), Budescu, Pedro Santos (Asante 39′), Junior Morais, Laban, Ivanovski (Yazalde 69′), Muresan, Matel, William.