Cupa României: FC Vaslui a făcut scor cu Botoșaniul

vaslui - botosani 4-1Vizibil neinteresata de o eventuala calificare in urmatoarea faza a Cupei Romaniei, Botosaniul a pierdut clar la Vaslui, scor 4-1, dupa ce Catalin Vraciu reusise sa deschida scorul in startul intalnirii. Dubla lui Mike Temwajera si reusitele brazilianului Madson si Liviu Antal, insa, au inclinat balanta in favoarea trupei antrenate de Liviu Ciobotariu. In ciuda faptului ca au intrat in teren cu o echipa experimentala, botosanenii aveau sa deschida rapid scorul pe „Municipalul” din Vaslui, in minutul 7, dupa sutul lui Vraciu direct sub bara transversala, la care Cerniauskas nu a avut cum sa intervina. Caue putea restabili egalitatea, trei minute mai tarziu, cand Perianu a intervenit cu pretul unui corner la executia brazilianului. Tabela s-a modificat din nou, in minutul 17, dupa ce Antal a tras in stalpul portii, iar Mike a reluat in vinclu din interiorul careului, 1-1. Huiduit in dese randuri de catre fanii vasluieni, Liviu Antal si-a luat revansa la mijlocul primei parti, cand l-a gasit cu o centrare perfecta in fata portii adverse pe Madson, care a pus „latul” pentru 2-1. Liviu Antal (51′) si Prahic (53′) au dat tonul in repriza secunda, ambii anihilati de portarul Botosaniului, care avea sa respinga spectaculos lovitura de cap a celui de-al doilea. Patru minute mai tarziu, Mike Temwanjera l-a invins din nou pe Perianu, de aceasta data cu o lovitura de cap imparabila din centrarea de pe partea dreapta a polonezului Celeban (3-1). Cu un sfert de ora inainte de final, Liviu Antal si-a „revenit”, inaltand zmeul din zece metri, dupa o minge respinsa precar de Perianu la sutul lui Wilk. Scorul a devenit 4-1 in minutul 82, in urma unei noi pase de gol a lui Celeban, care l-a servit ideal pe Liviu Antal in fata portii. Una calda alta rece pentru Antal, care nu a izbutit sa-l lobeze pe goalkeeperul Botosaniului in situatie de unu la unu (87′). Mike a ratat tripla, in minutul 89, cu un sut violent de la distanta. Vaslui: Cerniauskas – Celeban, Cordos, Prahic, Salageanu (Musat 56′) – Madson (A. Enescu 74′), Caue – Viveiros (Wilk 67′), Antal, Sanmartean – Temwanjera; Antrenor: Liviu Ciobotariu; Botosani: Perianu – Maghici, Dinu, Ursu, Druga – Vasvari, Taban, Tincu, Radu (I. Matei 65′) – Tanasa (G. Carjan 5′), Vraciu (Muadi 77′). (sursa: www.onlinesport.ro)