Cupa României: Petrolul, din nou în sferturi

rapid - petrolulEgalii Rapidului pret de 66 de minute, „lupii galbeni” s-au impus in deplasarea de pe Giulesti, scor 2-0, in fata a aproximativ 10.000 de spectatori, multumita golurilor inscrise de Ferebory Dore si Romario Pires. Petrolul merge in sferturile Cupei Romaniei, acolo unde are un trofeu de aparat dupa triumful inregistrat in editia precedenta. Meciul a debutat cu doua ocazii la poarta lui Draghia, care a intervenit in prima faza la sutul lui Ferebory Dore (7′), petrolistul incercandu-si norocul la urmatorul atac, cand lovitura de cap din sapte metri a ocolit spatiul portii rapidiste. Pe contraatac, Doman a fortat coltul scurt cu o executie puternica, deturnata de Mircea Bornescu cu pretul unei lovituri de la coltul terenului. Cu doua minute de pauza, Radu Petrescu nu a vazut hentul comis de Tanc in suprafata de pedeapsa, deposedandu-i pe oaspeti de o lovitura de la 11 metri. La un sfert de ora de la reluarea jocului, Benga a trimis cu capul periculos intinzandu-l serios pe Draghia, pentru ca Romario sa reia imprecis din cadere, la capatul unei actiuni personale. Superioritatea in joc a gazarilor avea sa fie concretizata in minutul 66, cand Teixeira l-a gasit demarcat de Dore cu o centrare perfecta, care trimis imparabil cu capul din 3 metri. Putea fi 1-1, trei minute mai tarziu, cand Ciolacu l-a lasat singur pe Ionita cu Bornescu, acesta din urma pierzandu-se cu firea dupa ce driblase initial portarul advers. Soarta partidei s-a scris in minutul 73, dupa ce Romario Pires a copiat executia lui Dore, gratie unui serviciu de calitate a uruguayanului Juan Angel Albin. RAPID: Draghia – Voicu, Tanc, Daniel Lung, N. Vasile – Selagea – Martin (Cl. Herea 72′), Al Ionita II, Negru (Coman 78′), Doman (Lukanovic 85′) – Ciolacu. PETROLUL: Bornescu – Achim, Benga, Geraldo (Pires 35′), Guilherme – Mustivar, Hoban – Fernandez (Albin 61′), Boudjemaa, Teixeira (Morar 78′) – Dore.