Nimic la nimic în meciul celor două echipe ale Craiovei

csu - fcu 0-0Razboiul dintre cele doua echipe ale Craiovei s-a incheiat asa cum a inceput, cu 0-0 pe tabela de marcaj, pe fondul unei prestatii slabe de ambele parti, cu Baird (FCU) si Precup (CSU) in situatia de a da lovitura spre final. Meciul a inceput cu o intarziere de un sfert de ora, Mihaita Plesan fiind trecut pe banca de rezerva dupa o „directa” primita de la portarul oaspetilor, Preda, poreclit „Gogoasa”. Gogoasa Furioasa, carevasazica. Si cum punctualitatea nu este o caracteristica specifica oltenilor, Cristi Balaj a dat startul meciului cu un sfert de ora mai tarziu decat fusese programat initial, dupa ce Marcel Iancu, presedintele lui FCU, a contestat dreptul de joc al tuturor fotbalistilor adversi, pentru ca oficialii formatiei gazda sa raspunda printr-o contestatie care i-a vizat pe fotbalistii Mitic si Acka, despre care se crede ca nu ar avea viza de sedere pe teritoriul Romaniei. Indemnati de peste 20.000 de suporteri aflati in tribunele lui „Ion Oblemenco”, in mare parte simpatizanti ai formatiei patronate de catre Adrian Mititelu, fotbalistii lui FC U aveau sa traga trei gloante oarbe spre poarta aparata de Brac, foarte nesigur intre buturi. Busu si-a incercat norocul din marginea careului (8)’, urmat de Dorel Stoica, la mijlocul primei reprize. Veteranul oaspetilor a trimis puternic de la peste 30 de metri, Brac fiind obligat sa acorde corner de langa radacina barei. Spre finalul reprizei, Balan nu a putut fructifica o minge centrata de pe partea dreapta de Ovidiu Stoianof. In minutul 10, Cristi Balaj putea acorda cartonas rosu direct la o interventie dura – „sanie” – a lui Ovidiu Stoianof asupra lui Gabriel Velcovici. Baimareanul nu a dorit sa rupa echilibrul intalnirii, rezumandu-se la un cartonas galben aratat fotbalistului de la FC U. Oaspetii au fost mai buni si in partea secunda, cu Baird (48′) si Marzeanu (56′) la finalizare, insa imprecisi in fata portii lui Brac. Echilibrul pe tabela, insa, avea sa se pastreze pana la final, in conditiile in care australianul Baird nu a putut sa-l invinga pe Brac in situatie de unu la unu, in minutul 81, la o faza in care Silviu Izvoranu a facut tarziu pasul la ofsaid. Singura ocazie notabila a gazdelor s-a consumat cinci minute mai tarziu, cand Precup a trimis cu fruntea alaturi de pe linia careului mic. CSU Craiova: Brac – Ljubinkovic, Fl. Patrascu, Izvoranu, Velcovici (cpt) – Precup, Ad. Popescu, Dragalina (Bardu 77′), Cr. Ganea (Voinea 87′), Curelea, Gorovei. FC Universitatea Craiova: Hotoboc – Mitic, Acka, M. Ciuca (cpt), Busu – Saceanu (Gh. Vasile 75′), D. Stoica, Marzeanu – Baird, Stoianof (Goge 62′), Cl. Balan.