Astra zburdă în campionat. Ultima victimă a giugiuvenilor: FC Botoșani

astra zburdaAstra nu a avut probleme in a trece de nou-promovata FC Botosani, scor final 5-0, majoritatea golurilor fiind inscrise in prima parte (Enache 9, 32, De Amorim 17 si Seto 43). Karim Yoda a stabilit scorul final in penultimul minut de joc. Cu acest rezultat, Astra trece pe locul 1 in clasamentul Ligii 1, cu 32 de puncte, in imediata apropiere aflandu-se Steaua, la doua lungimi distanta si tot atatea partide mai putin disputate. Eventualele calcule pe care le putem face vizavi de viitoarea configuratie a ierarhiei in Liga 1 trebuie sa prevada faptul ca Astra si Steaua au de disputat o restanta, contand pentru etapa a II-a. De noua minute au avut nevoie giurgiuvenii pentru a deschide scorul impotriva unei echipe care a inceput sa piarda teren in Liga 1, dupa un debut surprinzator de reusit. Vincent Laban a centrat in marginea careului advers, de unde Budescu nu a avut o executie tocmai reusita, fiind acoperit imediat de japonezul Seto, care a trimis perfect la Gabriel Enache pentru 1-0. Astra si-a majorat avantajul in minutul 17, dupa o actiune personala a lui William De Amorim, incheiata cu sut plasat la coltul lung, 2-0. Un sfert de ora mai tarziu, scorul a devenit 3-0, dupa un „lat” simplu din apropiere al aceluiasi Gabriel Enache, care a fructificat astfel centrarea de pe partea stanga livrata de lusitanul Yazalde Gomes. Elevii lui Daniel Isaila au fost foarte aproape de a egala recordul de goluri marcate intr-o singura repriza, patru, cu Sageata Navodari in deplasare, cu opt minute inainte de pauza, cand Constantin Budescu a fost aproape de tinta in doua randuri: ratare singur cu portarul si lob peste Curileac, anulat de bara transversala. Inevitabilul s-a produs in minutul 43, la un sut din intoarcere al lui Yazalde, respins in fata de Curileac si urmarit de De Amorim, care l-a servit ideal pe Takayuki Seto in fata portii, 4-0. Primul gol al sezonului pentru niponul din lotul Astrei Giurgiu. Budescu (46′, 62′), Seto (48′) au punctat la capitolul impresie artistica, primul si singurul atac taios al oaspetilor purtand semnatura lui Istvan Fulop, foarte aproape de inscrierea golului de onoare, nu mai departe de mijlocul reprizei secunde. Cu un minut inainte de ultimul fluier al lui Istvan Kovacs, Karim Yoda si-a trecut in CV primul gol in Liga 1 dupa o actiune rapida. ASTRA: Coman – Matel (Karim Yoda 69′), Yahaya, Gaman, Morais – Laban, Seto – Enache, Budescu (M. Cristescu 75′), William – Yazalde (Ivanovski 64′). BOTOSANI: Curileac – Patache, Poverlovici, C. Dinu, Maghici – Fulop – Vraciu (R. Radu 79′), Vasvari, Tincu, Codoban (I. Matei 46′) – Carjan (Taban 87′).