Cupa României: Dinamo se califică în semifinale în urma unui penalty

dinamo - pandurii 1-0Dinamo a trecut la limita, scor 1-0, de Pandurii Targu Jiu la capatul unei partide cu un ritm deosebit, in care doar imprecizia la finalizare a lui Tucudean, la pachet cu interventiile lui Stanca, au facut ca tabela sa nu o ia razna in prima repriza. Singurul gol al intalnirii a fost inscris de Dragos Grigore, dupa un penalti dictat de Alexandru Tudor la hentul stupid al lui Iulian Mamele. „Cainii” au intrat foarte bine in meci, profitand si de o oarecare oboseala a adversarului. Elton a incercat poarta lui Stanca din marginea careului (9′), Tucudean nu a cadrat din situatie unu la unu (10′), pentru ca Boubacar sa reia cu capul putin alaturi, la o centrare din banda livrata de Thicot (22′). Trei minute mai tarziu, defensiva pandurilor a cedat din nou, dar Stanca a acoperit bine si a respins in-extremis „scarita” aceluiasi Tucudean, exasperant in prima parte. Singura ocazie a oaspetilor avea sa se consume cu un sfert de ora inainte de pauza, cand Momcilovic a centrat bine spre Dos Santos, a carui lovitura de cap a fost scoasa de sub transversala de Balgradean cu pretul unei lovituri de colt. Declicul s-a produs la un sfert de ora distanta de la reluarea jocului. Iulian Mamele a fost „curentat” de un balon trimis din cativa metri, iar Alexandru Tudor a dictat penalti, transformat de Dragos Grigore in stil de mare atacant, in coltul opus celui in care se aruncase goalkeeperul oaspetilor. In minutul 75, nou-intratul Valentin Lazar a incheiat nefericit o cursa superba in careul, dupa ce ii insirase ca pe margele pe fundasii asezati in teren de Cristi Pustai. Iulian Mamele a terminat meciul in picioare, dupa un tackling de manual in fata lui Tucudean, care i-ar fi asigurat lui Chiriches titlul de omul meciului in Premier League, pentru ca Adrovic sa fie blocat pe coltul scurt de Balgradean, la un sut care anunta prelungirile in Stefan cel Mare. Acest sfert de finala s-a incheiat cu o noua ratare a lui Tucudean, mai aproape ca oricand de o reintoarcere la Standard Liege, daca e sa ne luam dupa prestatia din meciul de Cupa. DINAMO: Balgradean, Rus, Durimel (Luchin 19′), Dr. Grigore, Grecu (I. Serban 86′) – Boubacar, Thicot – C. Matei (V. Lazar 70′), Elton Figueiredo, Curtean – Tucudean Rezerve: Naumovski, D. Rotariu, Luchin, C. Munteanu, V. Lazar, I. Serban, Zougoula. PANDURII: Stanca – Ungurusan (M. Pleasca 46′), Christou (Adrovic 76′), Mamele, Momcilovic – Breeveld, Elton Da Silva – Buleica (Shamsin 64′), Eric, Nicoara – Dos Santos.