ACS Poli Timișoara învinge, surprinzător, pe CFR Cluj

acs - cfr 1-0Nou-promovata ACS Timisoara a incheiat anul cu o victorie la limita in propriul fief, scor 1-0, pe fondul unui joc dominat cu autoritate de fosta campioana a Romaniei. Singurul gol al intalnirii a purtat semnatura lui Boldea, in minutul 76. In urma acestui rezultat, banatenii sterg cu buretele cele patru infrangeri consecutive, in conditiile in care ACS nu mai castigase in Liga 1 de la inceputul lunii noiembrie, 1-0 cu Otelul, cu Szekely inscriind golul decisiv in minutele de prelungire. La prima actiune de atac, Maah a irosit o sansa buna de a-si aduce echipa in avantaj, dupa ce a reluat slab o minge centrata din alergare de Camora. Tanarul portar al Timisoarei – Eduard Pap – s-a remarcat in minutul 28, cand a blocat sutul din unghi al lui Rui Pedro, angajat bine in careu de Ciprian Deac. Zece minute mai tarziu, Rui Pedro i-a intors serviciul lui Deac, al carui sut de pe 16 metri a trecut putin pe langa stalpul portii lui Pap. Nici Florin Costea nu a fost mai precis la finalizare, pasandu-i, practic, lui Pap un balon la o faza asemanatoare cu cea a lui Deac (41′). Repriza secunda s-a disputat pe o ceata totala, Djokovic reluand atacurile spre poarta Timisoarei cu un sut plasat de pe linia careului mare, deturnat in corner de Scutaru. Minutul 59 a insemnat din nou emotii pentru Pap, salvat de stalpul portii la lovitura de cap plasata a fundasului Vasile Maftei. La mijlocul reprizei, Pap a rezolvat din nou in fata lui Rui Pedro, la capatul unei faze in care brigada condusa de George Gaman a anulat golul inscris de Ciprian Deac pentru o pozitie clara de ofsaid. Cu un sfert de ora inainte de final, la o lovitura de colt contestata de oaspeti, Nicu Boldea a gasit poarta cu un sut fulgerator din marginea careului prin care l-a tintuit pe Mario Felgueiras. ACS Poli: Pap – Nohai, Scutaru, Petrovic, Balace – O. Petre – Popovici (Barbut 46′), Gorobsov, Trandu (Nanu 67′), Boldea (Poparadu 82′) – S. Szekely. CFR Cluj: Felgueiras – Maftei, Cadu, Jardim, Camora – Sepsi (Voiculet 67′), Djokovic – Deac, Rui Pedro, Costea (I. Hora 74′), Maah (P. Batin 70′)