JO: SUA a învins Rusia la hochei pe gheață

sua_rusiaSUA si Rusia au jucat sambata meciul direct din grupa la hochei pe gheata, la Jocurile Olimpice de la Sochi. O partida de vis decisa dupa opt serii la loviturile de departajare. Americanul T.J. Oshie a executat sase din cele opt lovituri ale echipei sale si a marcat de patru ori pentru a aduce punctul suplimentar americanilor. In timpul regulamentar fiecare dintre echipe a trecut cate o data la conducere, iar la 2-2 in repriza a 3-a Rusia a avut un gol aparent corect, anulat pe motiv de crosa ridicata sau din cauza unei porti miscate (inca nu este clar). In repriza de prelungiri, SUA ar fi putut marca golul de 3-2, dar portarul rus a aparat in situatie de unu contra unu. Repriza intai a fost fara gol, dar dintr-a doua s-au deschis ostilitatile. Rusia a deschis scorul prin Pavel Datskyuk. Acesta a primit pucul in zona centrala intre doi fundasi americani si a finalizat cu bara. Nici o sansa pentru portarul american Quick. Americanii au restablt egalitatea in superioritate numerica. Puc trimis in fata portii si Fowler a pus crosa pentru 1-1. In repriza a treia americanii au trecut in fata din nou prin Pavelski intr-o situatie de superioritate numerica, al doilea gol din tot atatea venit cu un om in plus pe gheata. Numai ca a venit si prima superioritate de care au profitat rusii. Acelasi Datsyuk a marcat si a dus Rusia la egalitate, 2-2. Ceea ce avea sa urmeze a fost o nebunie. Datsyuk  a marcat un gol superb, un sut trimis de la distanta, insa reusita sa a fost anulata rusilor chiar sub privirile ingandurate ale lui Vladimir Putin. Pucul a intrat in poarta americanilor, insa arbitrii au considerat ca a fost acolo o crosa ridicata sau o poarta miscata. Poarta era si ea miscata, dar prea putin ca sa se poata anula golul. Nu se stie exact de ce au anulat arbitrii, ramane de vazut motivarea Comitetutlui International Olimpic pe care vi-o vom aduce la cunostinta. Asadar, cu 2-2, s-a intrat in repriza de prelungiri, inceputa de rusi in inferioritate numerica dupa ce gazdele rezistasera cu un om in minus si pe finalul reprizei a treia. Nu au luat gol, insa SUA au fost la un pas sa marcheze pentru 3-2 in ultimele minute din prelungiri, intr-o situatie de singur cu portarul, parata de Bobrovski! S-a ajuns la loviturile de departajare. Dupa primele trei serii a fost egal, 1-1. S-a trecut la executarea catei unei serii, castiga echipa care in serie dadea gol iar celalalta rata. In aceste serii putea executa orice jucaatori, de oricate ori se dorea, si se mergea cate o serie dupa alta pana la una care sa faca diferenta. Pe langa primele trei serii, au urmat cinci serii in care americanii l-au pus mereu sa execute pe T.J. Oshie, singurul care daduse gol in seria de inceput de trei. Rusii au executat pe rand cu Kovalchuk si Datsyuk in ultimele cinci, desi singurul de la ei care daduse gol in seria de trei fusese Malkin. S-a mers cap la cap cu ratari si goluri, pana la seria opta cand Kovalchuk a ratat, iar Oshie a inscris aducand victoria SUA.