Alexandra Dulgheru s-a oprit în sferturi la Florianopolis

alexandraJucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a oprit în sferturile de finală ale turneului WTA de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, joi, după ce a abandonat la scorul de 6-3, 5-2 pentru Klara Zakopalova (Cehia/N. 3). Dulgheru (24 ani, 141 WTA) a început excelent meciul, a condus cu 3-0 în primul set, dar apoi a pierdut șase ghemuri la rând și setul. În setul al doilea jocul a fost echilibrat până la 2-2, după care Zakopalova (32 ani, 32 WTA) s-a desprins, iar Alexandra a cedat după o oră și 26 de minute. Venită din calificări, Dulgheru continuă lupta pentru revenirea în prima sută de locuri WTA, după ce a ocupat locul 26 pe 4 noiembrie 2011. Dulgheru și Zakopalova s-au mai confruntat de două ori, fiecare obținând o victorie: Alexandra a învins în optimi la Bruxelles, în 2011, cu 6-3, 6-2, iar Klara a câștigat cu 7-6 (4), 6-2, tot în 2011, în primul tur la Doha. Pentru participarea la Florianopolis, Dulgheru va primi 6.175 dolari și 78 de puncte WTA. Tot joi, Alexandra Cadanțu (23 ani, 62 WTA), cap de serie nr. 6, a fost învinsă în sferturi de kazaha Iaroslava Șvedova (26 ani, 79 WTA) cu 6-3, 6-3 și va primi 6.175 dolari și 60 de puncte WTA. Monica Niculescu va juca în sferturi cu Carla Suarez Navarro (Spania, 25 ani, 15 WTA), principala favorită a turneului. Niculescu (26 ani, 53 WTA), cap de serie nr. 5, a câștigat ediția de anul trecut a competiției. Iberica s-a impus singurul meci direct cu Niculescu, anul trecut, la Paris, cu 6-3, 7-6 (3), în primul tur.