Ce șansă irosită: Ceahlăul Piatra Neamț – CSMS Iași 2-2 (0-2)!

sansa irositaCSMS Iași a trecut pe lângă prima victorie din acest sezon, sâmbătă, la Piatra Neamț, în meciul pe care l-a disputat împotriva Ceahlăului, în cadrul etapei a XII-a a Ligii I. După o primă repriză formidabilă, în care au condus cu 2-0, prin golurile reușite de Novac (min. 14) – șut din interiorul careului mic, în urma unei centrari de pe partea dreaptă a lui Bosoi și Wesley (min. 42) – reluare din careul mic, după ce mingea lovită cu capul de Crețu a atins bara și apoi a ricoșat la brazilian, jucătorii lui Nicolo Napoli s-au văzut egalați în partea a doua a jocului, în urma reușitelor lui Cârjan (min. 59) – șut din interiorul careului mic și, respectiv, Mândrușcă (min. 66), după o fază confuză în careul mare al oaspeților. Așa se face că, după o primă repriză pe care a dominat-o cu autoritate, pe lângă cele două goluri, ieșenii având și alte câteva mari ocazii de a înscrie, prin Olah (min. 6), Țigănașu (min. 12), Bosoi (min. 34) și Wesley (min. 44), oapeții au scăpat printre degete victoria! După pauză, gazdele apasă pe accelerație, profitând de o anumită automulțumire a ieșenilor, care s-au crezut prea devreme învingători. Singura ocazie de gol cu adevărat importantă a CSMS în repriza a doua i-a aparținut lui Wesley, în min. 63, însă brazilianul și-a făcut mingea prea lungă, fiind deposedat, in extremis, de Ichim. Partida de la Piatra Neamț s-a încheiat cu un joc încîlcit, practicat de fotbaliștii ambelor echipe, pe un teren care a arătat ca o orezărie și în prezența a doar 200 de spectatori, printre care s-au numărat și zece fani veniți de la Iași. Astfel, după un 2-2 acasă, în etapa trecută, cu FC Botoșani, după ce au condus de fiecare dată, ieșenii repetă scorul, de această dată în deplasare, după ce au condus cu 2-0, pierzând două puncte extrem de importante, care ar putea fi decisive, în final, în lupta pentru evitarea retrogradării. Au evoluat echipele: Ceahlăul Piatra Neamț: Calancea – Gheorghiu, Marc, Ichim, Slavickas – Onciu, Tabacariu (min. 46 Andrei Pavel), Popadiuc (min. 60 Mândrușcă), Ștefănescu (min. 78 Chitoșcă) – Margrina, Cârjan; CSMS Iași: Caparco (min. 88 Grahovac) – Bosoi, Melinte (min. 71 Plămadă). Cr. Munteanu, Țigănașu – Novac, Crețu, Ciucur, Olah, Bole – Wesley (min. 84 Dobre). După 12 etape, CSMS Iași ocupă locul al 17-lea în clasament, după șase egaluri și tot atâtea înfrângeri. În etapa viitoare, CSMS Iași va evolua, tot în deplasare, în Giulești, împotriva Rapidului. Până atunci, însă, marți, 28 octombrie, de la ora 20.30 (în direct pe PRO TV), CSMS Iași va evolua în Dealul Copoului, împotriva Stelei, în ”optimile” Cupei României – Timișoreana. (E.M.)