Real Madrid, învingătoare în ”El Clasico”

real - barca 3-1Real Madrid a învins pe FC Barcelona cu scorul de 3-1, sâmbătă, pe stadionul ”Santiago Bernabeu”, în El Clasico, derby-ul campionatului de fotbal al Spaniei, desfășurat în cadrul etapei a 9-a. Catalanii au deschis scorul rapid, în minutul 3, prin brazilianul Neymar, dar Real a restabilit egalitatea din penalty, în minutul 35, prin Cristiano Ronaldo. A fost primul gol încasat de Barca în acest campionat. Real a preluat conducerea după pauză, prin Pepe, după un corner (50), și s-a desprins prin reușita lui Karim Benzema (60), pe contraatac, după o neînțelegere între Iniesta și Mascherano. La Barca a fost titular uruguayanul Luis Suarez, la primul său meci în La Liga, după suspendarea de patru luni primită la Cupa Mondială. În fața a 81.000 de spectatori au evoluat echipele: Real Madrid: Iker Casillas — Daniel Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo — James Rodriguez, Toni Kroos, Luka Modric (Alvaro Arbeloa, 88), Isco (Asier Illarramendi, 83) — Karim Benzema (Sami Khedira, 86), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti; FC Barcelona: Claudio Bravo — Dani Alves, Gerard Piqué, Javier Mascherano, Jeremy Mathieu — Sergio Busquets, Xavi (Ivan Rakitic, 60), Andres Iniesta (Sergi Roberto, 72) — Luis Suárez (Pedro, 69), Lionel Messi, Neymar. Antrenor: Luis Enrique. În clasament, pe primul loc se află Barcelona, cu 22 puncte, urmată de Real Madrid, 21 p, Sevilla, 19 p (8 j), Valencia, 17 p (8 j), Atletico Madrid, 17 p (8 j), etc.