Dinamo, eliminată de CS Mioveni în ”Cupa României”!

dinamo eliminataEchipa de ligă secundă CS Mioveni a eliminate-o pe Dinamo București din optimile de finală ale Cupei României-Timișoreana la fotbal, după ce a învins formația din Șoseaua Ștefan cel Mare cu scorul de 1-0 (1-0), într-un meci disputat în Complexul Sportiv ”Nicole Dobrin” din Pitești. Unicul gol al partidei a fost marcat de brazilianul Roberto Ayza (23), în urma unei neînțelegeri între fundașul Ștefan Bărboianu și portarul Traian Marc. Dinamo este a doua ”victimă” a echipei antrenate de ex-dinamovistul Claudiu Niculescu, după ce formația din Mioveni a eliminat în faza anterioară deținătoarea trofeului, Astra Giurgiu. Dinamo a dominat categoric repriza secundă, dar nu a reușit să își creeze decât o ocazie mare de gol, însă portarul Popescu a respins șutul lui Bilinski (54). Argeșenii au avut ocazia în ultimele minute să marcheze și golul al doilea, dar Biceanu și Vintilă au ratat singuri cu portarul. CS Mioveni: O. Popescu — C. Negoiță, Calvin Tolmbaye, I. Rada, Ed. Stoica — Răuță (căpitan) — Dragalina, Gălan, Alin Popa (Biceanu, 82), Ayza (Mazilu, 80) — Nilă (M. Vintilă, 74); Dinamo: Traian Marc — Bărboianu (căpitan), Nedelcearu, Cordoș, Grecu — Miranda (V. Lazăr, 41), Elton (I. Șerban, 78) — B. Gavrilă (C. Matei, 46), D. Rotariu, M. Alexe — Bilinski. Într-o altă partidă din optimile ”Cupei României”, Steaua a eliminat-o pe CSMS Iași cu scorul de 1-0 (0-0). Unicul gol al partidei dispute pe Stadionul ”Emil Alexandrescu” din Iași a fost înscris de Nicușor Stanciu (89). Steaua, care a aliniat o formație numai din rezerve, a avut ocazii bune de gol prin Vîlceanu (12), Neagu (45+2) și Gabi Matei (76, 87), care a fost unul dintre cei mai buni jucători ai ”roș-albaștrilor”. CSMS Iași a ratat o mare ocazie în minutul 85, prin Bădic, care a reluat peste poartă de la circa 11 metri. La Steaua a intrat în minutul 83 un junior de 17 ani, Dan Măcriș, iar pe banca de rezerve s-au aflat alți trei juniori, Pham-Huy, Constantinescu și Gavrilă. CSMS Iași: Grahovac — I. Voicu, Cr. Munteanu (Fl. Plămadă, 32), Al. Crețu, Țigănașu — Novac — Al. Ciucur, Olah, Bole (Bădic, 80) — Wesley, Onduku; Steaua: V. Cojocaru — Râpă, Luchin, L. Filip (căpitan), Toșca — Bourceanu, Breeveld — G. Matei, I. Neagu, N. Stanciu — R. Vîlceanu (Dan Măcriș, 83).