Liga Campionilor: HCM Baia Mare pierde dramatic în fața lui Larvik

hcm pierde dramaticHCM Baia Mare a fost învinsă de formația norvegiană Larvik cu scorul de 24-23, vineri, în Sala Sporturilor ”Lascăr Pană”, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor. HCM a plătit în acest meci prețul ratărilor incredibile de la 7 metri, nu mai puțin de șapte astfel de penalități fiind irosite de echipa antrenată de Costică Buceschi. Campioana României a controlat primele aproape 50 de minute ale jocului, formația scandinavă conducând pentru prima oară în minutul 49, cu 21-20. HCM a luat din nou avantaj pe tabelă și ar fi putut tranșa disputa, dar Davîdenko a ratat o aruncare de la 7 metri în minutul 56, la scorul de 23-22 pentru formația băimăreană, care a mai ratat o aruncare de la 7 metri în minutul 59, la 23-24, prin Do Nascimento, precum și ultimul atac, care ar fi putut aduce egalarea. Pentru HCM au marcat Ekaterina Davîdenko – 7 goluri, Luciana Marin – 5, Eliza Buceschi – 3, Ksenia Makeeva – 3, Ada Nechita – 2, Valentina Ardean Elisei – 1, Camilla Herrem – 1, Gabriella Szucs – 1. Golurile oaspetelor au fost reușite de Anja Hammerseng-Edin – 6 goluri, Isabel Blanco – 5, Gro Hammerseng-Edin – 4, Alina Wojtas – 4, Nora Mork – 3, Linn Kristinn Koren Riegelhuth – 1, Sanna Solberg – 1. În clasament, pe primul loc se află Larvik, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de Metz Handball, 2 p (2 j), HCM Baia Mare, 2 p (3 j), MKS Selgros Lublin, 0 p (2 j). Duminică va avea loc celălalt meci al grupei, MKS Selgros Lublin – Metz Handball. HCM va disputa următoarea partidă în data de 8 noiembrie, în deplasare, cu Larvik.