Liga Campionilor: HCM Baia Mare, învinsă în deplasare de Larvik

baia mare invinsa iar (1)HCM Baia Mare a fost învinsă de formația norvegiană Larvik cu scorul de 31-26 (16-11), sâmbătă, în deplasare, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin. După ce la pauză avantajul gazdelor era de cinci goluri, 16-11, Larvik s-a distanțat în debutul părții secunde la șapte goluri, 20-13. Campioana României a avut o revenire remarcabilă, reușind să egaleze în minutul 48, 23-23. La scorul de 25-24, antrenorul Costică Buceschi a cerut neinspirat timeout, chiar în momentul în care echipa sa marca, astfel că în loc să fie 25-25, tabela a ajuns să arate 27-24 (57), Larvik câștigând în cele din urmă cu 31-26, în fața unei formații decimate de absențe. Pentru Larvik au înscris Koren Riegelhuth – 9 goluri, Solberg – 6, Wojtas – 5, Gro Hammerseng-Edin – 3, Sulland – 3, Anja Hammerseng-Edin – 2, Mork – 2, Blanco – 1. Pentru formația băimăreană au marcat Luciana Marin – 7 goluri, Camilla Herrem – 6, Elena Gjeorgjievska – 4, Valentina Ardean Elisei – 2, Eliza Buceschi – 2, Ksenia Makeeva – 2, Bianca Tiron – 2, Timea Tătar – 1. În clasament, pe primul loc se află Larvik, cu 8 puncte, urmată de Metz Handball, 2 p, MKS Selgros Lublin, 2 p, HCM Baia Mare, 2 p. Duminică are loc partida dintre Metz Handball și MKS Selgros Lublin. HCM va disputa următorul joc pe 16 noiembrie, în deplasare, cu MKS Selgros Lublin.