La un pas de grupele principale: MKS Lublin – HCM Baia Mare 22-28

HANDBAL FEMININ - LIGA CAMPIONILOR - HCM BAIA MARE - MKS SELGROSHCM Baia Mare este la un pas de grupele principale ale Ligii Campionilor, după ce duminică seara, actuala campioană a României s-a impus cu scorul de 28-22 pe terenul lui MKS Lublin. În urma succesului din Polonia, Baia Mare a urcat pe locul secund în grupa D. După un început mai slab de partidă, în care gazdele au condus cu 3-0 și 4-1, elevele  antrenorului Costică Buceschi au pus, treptat-treptat, stăpânire pe joc. Chiar dacă la pauză scorul a fost egal (10-10), diferența clară de valoare dintre cele două formații a fost evidentă mai ales la începutul reprizei a doua, când băimărencele s-au distanțat la cinci goluri (16-11). Cea mai bună marcatoare a oaspetelor a fost Valentina Elisei-Ardean, cu cinci reuşite. În ultima etapă din grupă, HCM Baia Mare va întâlni vinery, 21 noiembreie, de la ora 19.00, pe teren propriu, formația franceză Metz.