Rugby: România – Japonia 13-18 (10-9), în meci test

romania - japonia 13-18Pe Stadionul Național Arcul de Triumf, în cea de-a doua partidă test a lunii noiembrie, Stejarii au cedat cu rezultatul de 18-13 in fata Japoniei, care s-a impus datorită eficienței lui Goromaru, marcator al tututor punctelor contabilizate de niponi. Stejarii au început mai bine partida, continuând repriza secundă consistentă făcută în fața Statelor Unite cu gestionarea posesiei balonului, care din păcate însă nu a fost fructificată și pe tabela de marcaj. Japonia a echilibrat apoi situația din teren și după ce Botezatu a evitat primirea unui eseu la incursiunea lui Hesketh, în minutul 13 Sirbe a văzut cartonașul galben, greșeala jucătorului nostru din linia a doua ducând la o lovitură de pedeapsă din care Goromaru a deschis scorul. În ciuda inferitorității numerice, băieții noștri au jucat curajos și Vlaicua egalat dintr-o penalitate, următoarele zece minute reușind să păstram rezultatul. Minutul 29 a adus singurul eseu al partidei. Faza a pornit de la insistența lui Fercu după un balon bâlbâit de japonezi care a dus la o grămadă în apropierea terenului de țintă al vizitatorilor. Grămada Stejarilor a fost din nou la înălțime și astfel am obținut un eseu de penalizare transformat cu ușurință de Vlaicu. Pana la pauza Brave Blossoms au redus ecartul și din cele două tentative de țintă pe care le-a avut la dispoziție Goromaru a punctat de fiecare dată, astfel că după primele 40 de minute ale jocului Stejarii se aflau în avantaj cu rezultatul de 10-9. Începutul părții secunde i-a găsit pe elevii lui Eddie Jones mai siguri pe ei și atacurile niponilor au dus la o nouă penalitate datorită careia Goromaru a trecut avantajul de partea echipei sale. Nici următoarele minute nu au arătat altfel, același Goromaru mărind diferența la 15-10 după ce a trimis balonul printre buturile noastre din lovitură de pedeapsă. La jumătatea părții a doua am reușit să amenințăm pentru prima dată serios terenul de țintă al oaspeților, după o margine obținută pe linia a 22 au urmat câteva atacuri însă un înainte a zădărnicit tentativa Stejarilor de a marca un nou eseu. Pe final, Vlaicu putea reduce din avantajul Japoniei, dar a ratat de la aproximativ 48 de metri o lovitură de pedeapsă. În replică, niponii, la poate singura grămada în care au dominat, au obținut o penalitate pe care Goromaru a concretizat-o în puncte. Vlaicu s-a mai prezentat o dată în fața butului adversarilor, cele trei puncte reușite de uvertura noastră fiind și ultimele ale partidei, în care deși am cedat, înaintarea a fost la înălțime, iar pe faza defensivă am reușit să terminăm jocul fără eseu primit. Pentru ”Stejari”, următoarea partidă test va avea loc sâmbătă 22 noiembrie, pe Stadionul Național ”Arcul de Triumf”, în compania Canadei.