Steaua și-a complicat șansele de calificare în ”16-zecimile” Europa League

sanse complicateMeciul Stelei din deplasarea de la Aalborg disputat în etapa a 5-a a grupei J a Europa League a fost încă o exemplificare dureroasă a truismului ”fotbalul se joacă pe goluri”. Steaua a pornit bine și a blocat acțiunile timide ale gazdelor, purtate în debutul partidei. Urcând treptat în jumătatea adversă, elevii lui Costel Gâlcă au dezvoltat un joc de pase dintr-o bucată, cu devieri subtile și preluări surprinzătoare care au pus pe picior greșit defensiva ezitantă a celor de la Aalborg. Tănase a avut prima mare ocazie a partidei, dar șutul său sănătos de la marginea careului mare al gazdelor este deviat de Papp, interpus nefericit pe traiectorie. Bourceanu șutează și el de la 25 de metri, însă nu prinde cadrul porții, după care Keșeru își începe recitalul de ocazii. După două șuturi pe spațiul porții respinse de Larsen, vârful stelist mai are două tentative de a găsi vinclul, dar șuturile sale ratează ținta. Secvența de ocazii steliste a fost întreruptă în minutul 32 de o ocazie a gazdelor, cu Bruhn care finalizează cu un șut pe centrul porții, direct în brațele lui Arlauskis, după ce s-a trezit în mijlocul careului stelist cu o minge deviată de Bourceanu. Repriza se termină în nota de dominare a Stelei, cu Chipciu, Popa, Tănase și Keșeru debordanți în ofensivă, dar fără succes pe tabelă. În startul reprizei secunde danezii se cantonează în ofensivă repetând scenariul din prima jumătate a jocului, steliștii blocând cu calm și punctând pe acțiuni construite în urma unor recuperări la mijlocul terenului. Așa s-a întâmplat în minutul 50, când Luchin trimite o centrare perfectă de pe partea dreaptă la colțul careului mic pe partea opusă și Tănase, prezent la întâlnirea cu balonul, reia din voleu direct în portarul danez. Aalborg este o echipă redutabilă pe teren propriu și Kent Nielsen își cravașează elevii, care treptat revin în avanposturi. Insistența lor nu a avut succes decât în combinație cu un dram de ghinion al roș-albaștrilor. În minutul 72, o nefericită alunecare a lui Papp l-a lăsat pe Enevoldsen singur cu Arlauskis, atacantul danez modificând tabela împotriva cursului jocului. Atacurile Stelei își pierd din intensitate după șutul bun al lui Tănase din minutul 75 și gazdele au șansa de 2-0 însă Arlauskis are intervenția meciului și respinge in extremis în corner. Ultimele 10 minute le găsește pe gazde cantonate în propria jumătate de teren, Keșeru ieșind din nou la rampă. Golgheterul Stelei ratează în minutul 89 din colțul careului mic, balonul centrat de Popa și trimis din voleu trecând pe lângă bara din stânga lui Larsen, apoi în două rânduri reia cu capul ratând ocazii uriașe în primul minut al prelungirilor și cu câteva secunde înainte de fluierul final. S-a încheiat Aalborg – Steaua 1-0 (0-0), un rezultat injust ținând cont de numărul ocaziilor celor două combatante, însă care răsplătește pragmatismul gazdelor ca o compensație pentru meciul tur disputat la București. Pentru Steaua ultimul meci al grupei, cel cu Dinamo Kiev pe 11 decembrie pe Arena Națională, este ca o finală. Victoria este obligatorie, dar nu suficientă, roș-albaștrii fiind la mâna celor de la Rio Ave, care nu trebuie să piardă pe teren propriu cu Aalborg. Aalborg (antrenor Kent Nielsen): Larsen – Dalsgaard, Petersen, Thelander, Gorter – Bruhn (min. 77 Wichmann), Wurtz, Risgaard, Thomsen – Enevoldsen (min. 74 Jacobsen), Helenius (min. 88 Augustinussen); Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Arlauskis – Luchin, Papp, Varela, Filip – Bourceanu (min. 65 Breeveld), Sânmărtean – Ad. Popa, Chipciu, Tănase (min. 77 Stanciu) – Keşeru.