Prima victorie pe teren propriu: CSMS Iași – Pandurii Tg. Jiu 3-0 (2-0)

prima victorie acasaCSMS Iași a obținut vineri, 28 noiembrie, cea de-a doua victorie în campionat, în acest sezon (prima pe teren propriu!), împotriva formației Pandurii Tg. Jiu, pe care a învins-o, în Dealul Copoului, cu scorul de 3-0 (2-0), în etapa a XVI-a a Ligii I. Elevii lui Nicolo Napoli au făcut cel mai bun meci din acest sezon, reușind să obțină trei puncte vitale în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Oaspeții au început mai bine meciul, având o bună ocazie de a deschide scorul, prin Nistor (min. 5), însă replica gazdelor nu s-a lăsat prea mult așteptată, un minut mai târziu, Ciucur – jucător împrumutat chiar de la Pandurii Tg Jiu – infiltrându-se surprinzător în careul oltenilor, șutul acestuia fiind însă respins de Stanca. În min. 12, Bole centrează excelent de partea stângă în careul oaspeților, de unde Plămadă reia cu capul spre poartă, balonul fiind apoi deviat nefericit de Matulevicius în propria poartă: 1-0 pentru CSMS Iași. Două minute mai târziu, Ciucur trage puternic de la 25 de metri, însă șutul acestuia este respins de Stanca. În min. 18, ieșenii își majorează avantajul pe tabela de marcaj, după ce maghiarul Lukacs Bole pătrunde în careul oaspeților și șutează puternic la colțul lung, fără nicio șansă pentru Stanca: 2-0 pentru CSMS Iași. Elevii lui Nicolo Napoli zburdă pe teren, în fața unei echipe de nerecunoscut a lui Petre Grigoraș. În min. 24, Olah șutează frumos la poartă, însă portarul gorjean este la post. În min. 37, Buleică, de la oaspeți, are o bună șansă de gol, însă șutul acestuia trece pe lângă bara laterală a porții apărate de Grahovac. În min. 53, Crețu este eliminat de arbitrul Alexandru Tudor pentru cumul de cartonașe galbene, însă tot gazdele sunt cele care reușesc să înscrie, în min. 57, prin Bosoi, cu un șut frumos, direct sub transversală: 3-0 pentru CSMS Iași. Rămași în zece oameni, ieșenii nu reununță la ofensivă, având două bune oportunități de a-și majora avantajul pe tabela de marcaj, în min. 64, prin Bosoi, și un minut mai târziu, prin Olah. În min. 70, Matulevicius este foarte aproape de a reduce din diferență pentru oaspeți, însă Plămadă ”se aruncă” salvator în fața șutului lituanianului, îndepărtând pericolul. În min. 81, Bole ratează incredibil din careu, după ce șutul expediat de acesta este respins in extremis de Stanca. În prezența a circa o mie de spectatori, care au îndurat cu stoicism un frig pătrunzător, au evoluat echipele: CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Munteanu, Plămadă (min. 88 Vișa), Bădic – Olah, Crețu, Bosoi, Bole, Ciucur (min. 82 Mitic) – Dobre (min. 61 Novac); Pandurii Tg. Jiu: Stanca – Pleșca (min. 46 Nicoară), Erico, Momcilovic, Ungurușan – Roman (min. 62 Shamsin), Nistor, Predescu, Shajaj (min. 57 Răduț), Buleică – Matulevicius.  În urma acestei victorii, CSMS Iași a acumulat 12 puncte și a urcat pe locul 16 în clasament. În etapa viitoare, ultima din tur, CSMS Iași va evolua în Ghencea, împotriva campioanei României, formația Steaua București. (E.M.)