CSU Asesoft Ploiești, o nouă victorie în Eurocup

asesoft o noua victorieCSU Asesoft Ploiești a învins formația turcă Banvit Bandirma cu scorul de 84-74 (21-16, 32-26, 10-15, 21-17), în Sala Olimpia, într-un meci din Grupa E a Eurocup. Campioana României a făcut un pas mare către faza următoare a competiției, ”last 32”, după un meci în care artizanii victoriei au fost americanul Dee Brown și lituanianul Marius Runkauskas. Meciul a fost destul de echilibrat în primele sale minute (7-9, min. 3), dar apoi CSU a avut momente bune și s-a desprins la 21-13 (9), pentru ca la finalul primului sfert să aibă un avantaj de cinci puncte, 21-16. Ecartul s-a mărit la 11 puncte în sfertul al doilea, 31-20 (22), după ce diferența maximă a fost de 13 puncte în favoarea gazdelor, 53-40 (20). Ploieștenii au avut un sfert trei destul de slab și acest lucru a permis turcilor să revină în joc, înaintea ultimelor zece minute scorul fiind de 63-57 pentru CSU. Ultimul sfert a fost gestionat bine de echipa lui Arnautovic (și l-a adjudecat cu 21-17), care a dus la un moment dat diferența la 15 puncte, 75-60 (35). Antrenorul Vladimir Arnautovic i-a folosit pe următorii: Michalis Pelekanos 2 puncte, 1 recuperare, 1 pase decisive, Dragan Labovic 11 p, 4 rec, Dee Brown 19 p, 7 rec, 5 pd, Alhaji Mohammed 3 p, 1 rec, 1 pd, Gerald Lee 11 p, 5 rec, 2 pd, Christopher Cooper 8 p, 5 rec, 1 pd, Jonte Flowers 3 p, 1 rec, 2 pd, Marius Runkauskas 22 p, 1 rec, 2 pd, Jarvis Hayes 5 p, 7 rec, 2 pd. La oaspeți au jucat: Erkan Veyseloglu 1 rec, Tolga Gecim 1 pd, Berkay Candan, Safak Edge 8 p, 1 rec, 5 pd, Chuck Davis 18 p, 3 rec, 2 pd, Sammy Mejia 14 p, 3 rec, 4 pd, Vladimir Veremeenko 8 p, 4 rec, 1 pd, Keith Simmons 11 p, 2 rec, Vladimir Dragicevic 10 p, 4 rec, 2 pd, Can Maxim Mutaf 1 rec, Cevher Ozer 5 p, 2 rec, 2 pd. Antrenor: Zoran Lukic. În alte partide din grupă, Partizan NIS Belgrad a fost învinsă acasă de Hapoel Bank Yahav Ierusalim cu 83-64, iar formația rusă Krasnîi Oktiabr Volgograd s-a impus în Lituania, cu 91-82 în fața formației Lietuvos Rytas Vilnius. În clasament, după opt etape, pe primul loc se află Lietuvos Rytas Vilnius, 14 puncte, urmată de Banvit Bandirma, 14 p, Krasnîi Oktiabr Volgograd, 13 p, CSU Asesoft Ploiești, 12 p, Hapoel Bank Yahav Ierusalim, 10 p, Partizan NIS Belgrad, 9 p. Pe 10 decembrie, CSU va juca în deplasare cu Hapoel, la Ierusalim și poate parafa o calificare istorică în faza următoare a competiției. Lietuvos Rytas Vilnius, Banvit Bandirma și Krasnîi Oktiabr Volgograd și-au asigurat deja biletele pentru faza superioară a competiției.