Haltere: Loredana Heghiș, medalie de bronz la Campionatele Mondiale Universitare

loredanaSportiva română Loredana Heghiș a cucerit medalia de bronz la stilul smuls, în limitele categoriei 58 kg, sâmbătă, la Campionatele Mondiale Universitare de haltere de la Chiang Mai (Thailanda). Heghiș a reușit să ridice 83 de kg, iar la aruncat s-a clasat pe locul patru, cu 105 kg, terminând pe patru și la total, cu 188 kg, unde a pierdut bronzul în fața americancei Angela Erin Candage, care a fost mai ușoară la cântar. Thailandeza Sukanya Srisurat a cucerit trei medalii de aur, cu 95 kg la smuls, 120 kg la aruncat și 215 kg la total. Bilanțul delegației României la Mondialele Universitare este până acum de două medalii de argint și două de bronz, după ce Alexandru Roșu (77 kg) a cucerit celelalte trei medalii.