Volei masculin: CVM Tomis Constanța a făcut un nou pas spre play-off-ul Ligii Campionilor

tomis victorieCVM Tomis Constanța a învins în deplasare formația belgiană Knack Roeselare cu scorul de 3-2 (25-20, 20-25, 18-25, 26-24, 15-10), marți seara, în Grupa A a Ligii Campionilor la volei masculin, și a făcut un pas important către faza play-off. Tomis a obținut un succes dramatic, după ce a salvat o minge de meci în setul al patrulea, la scorul de 24-23 pentru belgieni. Campioana României a început bine și s-a impus în primul set, cu 25-20. Gazdele au reușit două seturi bune și au preluat conducerea, iar în setul al patrulea au condus marea majoritate a timpului, însă Tomis a revenit în final și a a întors scorul, pentru ca apoi să se impună destul de clar în decisiv, cu 15-10, după două ore și trei minute de joc. Bulgarii Stanislav Petkov (20 puncte) și Vențislav Simeonov (15) au fost cei mai buni de la Tomis, în timp ce de la gazde s-a evidențiat Hendrik Tuerlinckx (24 puncte). Înaintea meciului dintre #Dragons Lugano (Elveția) și Copra Volley Piacenza (ITalia), care va avea loc miercuri, Tomis este liderul grupei, cu 10 puncte, urmată de Knack Roeselare, 6 p, Copra Volley Piacenza, 5 p, #Dragons Lugano, 0 p. Următorul meci al campioanei României va avea loc tot în deplasare, pe 21 ianuarie, cu #Dragons Lugano. În faza play-off se califică echipele care câștigă cele șapte grupe, precum și cele mai bune cinci formații de pe locul secund.